Palkovics Imre kifejtette: a gazdasági nehézségekre való tekintettel a munkáltatók egy része hallani sem akar semmilyen emelésről, a kormány pedig egy az inflációnak megfelelő emelést tart maximum elképzelhetőnek. Ezzel szemben a munkavállalók képviselői szerint a megélhetési költségek nagyobb ütemben emelkednek, mint az infláció.
Ezért azt gondolják, hogy a legalacsonyabb keresetűek helyzete, életszínvonala nem romolhat tovább, a szegényedés tovább nem fokozódhat, ezért a reálérték megőrzésre törekszenek - mondta.
Kifejtette, a 93 500 forintos minimálbért figyelembe véve most az elkölthető rész alig 60 ezer forint. Véleménye szerint ebből az infláció 6000-7000 forintot elvisz majd, ezért bruttóban a 10 százalékot elérő emelést kellene végrehajtani. Ez, mint fogalmazott a szakszervezeti vezető, egyelőre irrealitásnak tűnik, ezért vannak kompromisszumos javaslataik.
Kezdeményezték, hogy ha a munkáltatók a szükséges 60 milliárdot - ami fedezete lenne ennek a minimálbéremelésnek - nem tudják kigazdálkodni nemzetgazdasági szinten, akkor a kormányzat is gondolja át egy esetleges második jövedelemadó kulcs bevezetését 12 százalék körül. Ennek a realitása azonban eltűnt az új adótörvények elfogadásával - fejtette ki.
Palkovics Imre elmondta: elérhető adatok alapján számítást végeztek, amelyből kiderült, hogy a magyar vállalkozások hozzáadott értéke az elmúlt három év során 1500 milliárd forintot hozott a magyar vállalkozói szektorban. Ehhez képest a munkavállalók minimálbér-növelési igénye 60 milliárd forint.
További problémának tartja, hogy a jövedelmek nemcsak az inflációval csökkenhetnek, hanem az új munkatörvény értelmében a műszakpótlékok is csökkenthetők, ami további 10-15 százalékos keresetvesztést jelenthet és ezt mindenképpen vissza kellene pótolni.
Elmondta, több távolabb mutató, a foglalkoztatást elősegítő javaslatuk is van, például, hogy a felnőttképzésben jöjjön létre egy olyan tudásbázis, amely segítséget nyújt a munkavállalók akkreditált képzéséhez. A foglalkoztatás stabilitása kapcsán azt kérték, hogy a nem stratégiai, állami kis tulajdonrészben levő vállalatok állami tulajdonrészét a munkavállalók kaphassák meg, hiszen ez a foglalkoztatás stabilitásához járulhatna hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.