BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szöul kihalászta és vizsgálja az észak-koreai rakéta roncsait - fotók

Dél-Korea kihalászta a tengerből annak az észak-koreai rakétának egyes részeit, amelyet szerdán indítottak útjára Észak-Koreában. Szöul azért tanulmányozza az alkatrészeket, hogy kimutassa, mennyit fejlődött a technológia északi szomszédjában és így mekkora veszélyt jelenthet a kommunista ország.

A Yonhap hirügynökség a szöuli védelmi minisztériumra hivatkozva jelentette, hogy a megmentett alkatrészeket a második parancsnoki flottának adták át. "Hasznos anyagról van szó" – közölte védelmi minisztérium szóvivője. A vizsgálatban dél-koreai polgári és katonai szakértők, valamint amerikai specialisták vesznek részt - írja a Spiegel.

Az Unha-3 típusú rakéta Phenjan közlése szerint egy meteorológiai műholdat állított pályára, amely elvileg jelenleg is működik. Ugyanakkor az NBC beszámolója szerint a nemrég pályára állított szerkezet már kikerült az ellenőrzés alól. Az biztosra vehető, hogy az észak-koreai kilövések kísérleti jellegűek, az Egyesült Államok és Dél-Korea viszont egyenesen azt állítja, hogy a cél atomtöltetek szállítására alkalmas interkontinentális rakéták tesztelése.

A kínai külügyminisztérium szóvivője higgadtságra, valamint óvatos és visszafogott reakcióra intette az érintetteket szerdán, az észak-koreai sikeres műholdfellövést követően. Hung Lej sajnálatának adott hangot a szerdai phenjani lépés kapcsán, s az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) határozatainak betartására szólította fel a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságot (KNDK). Az állami hírügynökség kommentárja arra helyezi a hangsúlyt, hogy Phenjannak be kell tartania az ENSZ BT vonatkozó határozatait, így azt is, amely követelte, hogy ne használjon ballisztikus rakétatechnológiát, s ezzel kapcsolatos programjának leállítására kötelezte az országot.

Japán és dél-koreai katonai források szerint az Unha-3 rakéta hatótávolsága a 10 ezer kilométert is meghaladhatja. Ezzel a szóban forgó hordozórakéta képes lenne elérni az Egyesült Államok nyugati partját, egyebek között Los Angeles városát is. Phenjan októberben jelentette be, hogy az Egyesült Államok nyugati partját elérő rakétákkal rendelkezik, ezt azonban amerikai szakértők vitatták. Japánban a fenyegetés miatt hétfőtől teljes készültségben vannak a rakétaelhárító egységek. A készültségi szintet a kormány keddi tájékoztatása szerint a rakétaindítás halasztása ellenére sem mérséklik.

Pénteken sok százezernyi észak-koreai katona és polgári személy ünnepelte Phenjanban a rakétakísérletet. A phenjani tévé szerint a tömeg a Kim-Il-Sung téren örömmámorban fogadta azokat a beszédeket, amelyeket magas rangú katonai személyiségek, valamint a kormány és a párt képviselői mondtak, a kísérlet sikerét ünnepelve. A rakétakísérlet a hatalom birtokosa, Kim Dzsong Un "végtelen lojalitásának, bátorságának és bölcsességének érdeme" - hangoztatta az észak-koreai tudományos akadémia elnöke.

A magyar külügyminisztérium elítélte az esetet

Magyarország Külügyminisztériuma súlyos aggodalmát fejezte ki az Észak-Korea által szerda reggel végrehajtott rakétakísérlet miatt. A tárca szerint a rakétakísérlet az ország nemzetközi kötelezettségeinek és az ENSZ Biztonsági Tanácsa 1718-as és 1874-es számú határozatainak nyílt megsértése, ezért ezek teljesítésére hívja fel a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságot (KNDK).

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.