Mintegy 12 milliárd forintot bizonyosan el fog költeni az idén az kormány labdarúgásra – derül ki az Emberi Erőforrás Minisztérium (Emmi) vezetőjének Oláh Lajosnak írt válaszában. A Demokratikus Koalíció képviselője eredetileg Matolcsy Györgyöt kérdezte írásban, hogy napjainkban, illetve az elkövetkezendő 5 évben az Orbán-kormány mennyit tervez költeni a futballal kapcsolatos fejlesztésekre. A nemzetgazdasági miniszter helyett a sportot felügyelő Balog Zoltán válaszolt. Az Emmi vezetője leírta, hogy az idei költségvetésben tárcája 1,71 milliárd forintos (2012-ben 1,9 milliárdot) támogatást ad az országos sportágra szakszövetségek akadémia rendszerének kialakítására és a labdarúgó-szövetség utánpótlás-nevelési feladatainak támogatására.
A debreceni Nagyerdei Labdarúgó Stadion rekonstrukciója 2011-14 között 12,5 milliárdos támogatásából az idei büdzsében 9,1 milliárd áll rendelkezésre (tavaly 3,7 milliárd). A labdarúgó stadionok műszaki, infrastrukturális és biztonságtechnikai fejlesztésére az idén 864,0 millió (2012-ben 960 millió) forint áll rendelkezésre.
Az idei büdzsében nem szerepel külön tételként a 2016-ra elkészülő új 65 ezres futballaréna és a Puskás Ferenc Stadion felújításának költsége, egy külön tétel van létesítményberuházásokra 4,8 milliárddal.
Oláh szerint a felsorolt összegek csak szeletei annak a forrásnak, amit a futball kap, hiszen nem kapott választ arra, hogy az állami cégek milyen támogatást és reklámot biztosítanak. A Klubrádiónak azt mondta: akkor lehetne jó focit csinálni, ha transzparens lenne a csapatok és a sportág támogatása. Például ne lehessen feltenni azt a kérdést, hogy a Fradi miért kap több százmillió forintot a Szerencsejáték Zrt.-től, míg más csapatok 1-2 milliót egy ugyanolyan pályázattal. Azt is firtatta, hogy a Fradi pályára úgy írnak ki közbeszerzési pályázatot, hogy egy cég tud rá jelentkezni. A 12 milliárdba kerülő FTC-stadion építésére egyébként nincs megemlítve az idei büdzsében külön forrás.
Csak közvetlenül mintegy 35,6 milliárd folyik a büdzséből összesen a magyar sportba az idén, de még ennyi pénz jöhet be a társaságiadó-kedvezményből is. Ebből eddig 33,5 milliárdot hívtak le a sportszervezetek, a támogatások 69 százaléka a labdarúgáshoz kötődött. A 2012-13 támogatási időszakra 125 milliárdos igény érkezett, amelyből a futball 72,3 milliárddal rendelkezik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.