Enrico Letta a sajtónak felolvasta a miniszterek névsorát. Kormányfőhelyettes és belügyminiszter Angelino Alfano, a jobbközép Szabadság Népe (PdL) főtitkára lett, a pénzügyminiszter Fabrizio Saccomanni, az olasz jegybank vezérigazgatója, Emma Bonino volt EU-biztos pedig a külügyminiszter.
"A kormány hozzáértő, fiatal, rekordszámú nőtaggal" - mondta Letta. Giorgio Napolitano államfő is szólt az újságírókhoz, hangoztatva, hogy "politikai kormányról" van szó, amely "a pártok együttműködési erőfeszítésének eredménye". Az államfő hozzátette, "ez volt az egyetlen lehetséges kormány", s a beiktatáshoz Napolitano a parlament bizalmát kérte. Letta és kormánya vasárnap teszi le esküjét, s hétfőn kér bizalmat a parlamentben.
A 21 fős kormányban - nyolc tárca nélküli miniszterrel - a választásokon győztes PD, a PdL és a Mario Monti vezette centrum politikusai, valamint szakértők kaptak helyet. A politikusok között kilenc a PD, öt a PdL, három a centrum, egy a Radikális Párt tagja. Hét miniszter nő. Az EU-ügyek az eddigi szakértő-miniszter Enzo Moavero Milanesi kezében maradtak. A belügyminisztériumot is a Monti-kormányban dolgozó Anna Maria Cancellieri vezeti tovább. A munkaügyi miniszter Enrico Giovannini, a statisztikai hivatal elnöke lett, aki a kormányalakítást előkészítő bölcsek egyike volt. A társadalmi integrációért felelős miniszternek az afrikai származású Cecile Kyenget választották, ő az első színes bőrű olasz miniszter. Sport- és esélyegyenlőségi miniszter Josefa Idem olimpiai bajnok kajakozó lett.
Letta szerdán fenntartással fogadta el Napolitanótól a kormányalakítási megbízatást. Azóta szünet nélkül egyeztetett a pártokkal: találkozott Silvio Berlusconi PdL-elnökkel, aki sajtóértesülések szerint feltételként az ingatlanadó eltörlését kérte és egyes PD-politikusok kizárását a kormányból. Letta nem zárkózott el az adó felülvizsgálásától, és kormányában egyik párt "öreg" politikusai sem kaptak helyet.
A Letta-kormányról megelégedéssel nyilatkozott Berlusconi, aki azt hangoztatta, hogy a PdL nem diktált feltételeket. "Friss és stabil" kormányról beszélt Pierluigi Bersani, a PD lemondott főtitkára. Bersani a PD egységes támogatását ígérte a kormánynak, de a párt egyes tagjai máris jelezték, hogy ellenzik a Berlusconival való megállapodást. "Ilyen-olyan" kormánynak nevezte Letta csapatát Roberto Maroni, az ellenzékbe vonult Északi Liga elnöke. A szintén ellenzéki Beppe Grillo, az 5 Csillag Mozgalom (M5S) vezére az olasz "köztársaság éjszakájáról" írt blogjában.
A februári parlamenti választások után több mint hatvan nappal megalakult kormányban először lépett koalícióra a húsz év óta egymással versengő, Berlusconi vezette jobbközép és a balközép. Ehhez hasonló együttműködésre egyedül a második világháború után, 1947-ben volt precedens, a III. De Gasperi-kormánnyal, amikor a Kereszténydemokraták (DC) és az Olasz Kommunista Párt (PCI) szövetkezett. Kormányuk 119 napig tartott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.