- Demográfiai programot indít a kormány az év második felében, ha a gazdasági növekedés ezt lehetővé teszi - mondta Orbán Viktor miniszterelnök. Lehet-e a 21. században kormányzati intézkedésekkel ösztönözni a gyerekvállalást?
- Magyarországon a kormányzat egyelőre szerencsés helyzetben van, mert még jelen vannak a tradicionális családi értékek, a fiatalok fontosnak tartják a házasság intézményét, szeretnének gyereket, még pedig többet, mint amennyit végül is vállalnak. Vagyis nem az értékeket kell befolyásolni, csak megteremteni annak a feltételeit, hogy valóban megszülessenek a tervezett gyerekek.
- Hány gyereket vállalnánk elvileg, és mennyi születik meg?
- Átlagosan 2,2 gyereket terveznek ma a fiatalok, de csak 1,2-1,3 jön világra.
- Mit tehet azért egy kormány, hogy – miként a miniszterelnök évértékelő beszédében fogalmazott – a babáknak „legyen kedvük” megszületni? Több pénzt kell fordítaniuk a családok támogatására?
- Demográfusként fontos megjegyeznem, hogy sajnos már akkor újból csökkent a születésszám, amikor a kormányfő arról beszélt, hogy a kormány intézkedéseinek köszönhetően ismét több gyerek születik. Én nem vagyok meggyőződve arról, hogy ha bedobok az automatába 200 forintot, kijön a gyerek, hogy kizárólag a pénzbeli támogatások növelésével ösztönözhető a gyerekvállalás. Ennél sokkal lényegesebb lenne egy stabil, hosszú távra tervezhető családpolitika és a jelenleginél jóval nagyobb kapacitású, jó színvonalú és megfizethető gyerekintézményi rendszer.
- Az utóbbi évek valóban nem a stabilitásról szóltak.
- Az 1967 óta sziklaszilárdnak hitt családpolitikai rendszernek az első pofont a Bokros-csomag adta, ami azzal szembesítette az embereket, ami egy tollvonással bármi megváltoztatható. Ezt a nem alaptalan félelmet az óta sem sikerült eloszlatni, főleg, miután az óta sem bírták ki a kormányok, hogy ne alakítsák a saját ideológiájukhoz a rendszert. Így lett preferált a családi pótlék az előző, a családi adókedvezmény pedig a jelenlegi kormány alatt. Ehhez hozzájött a gazdasági-politikai változékonyság, amelynek következményeként például fizetőssé vált a felsőoktatás, amivel kapcsolatban talán bele sem gondoltak, mennyire visszavetheti a gyerekvállalást azoknál, akik felelősen gondolkodnak a gyerekük jövőjéről. Az egészből az egyén számára nem marad más, mint a káosz és a bizonytalanság.
- A család- vagy akár a népesedéspolitikát illetően sem tudni, merre megyünk, csak ötletelések vannak.
- Pozitívnak tartom, hogy a kormány újra és újra előveszi ezt a kérdést, hiszen mindannyiunk jövőjét befolyásoló sorskérdésről van szó. A különböző számítások szerint is 7-8 millió főre csökkenhet a népesség száma 2050-re, ha marad a jelenlegi tendencia. Más kérdés, hogy egyelőre valóban nem látni semmilyen koherens és szisztematikusan megvalósítható népesedéspolitikai koncepciót. És bár a kormány jó szándékát nem vitatom, sok dolog megkérdőjelezhető. Biztosan jót akarnak ők például ezzel a Táncválasztó, párválasztó rendezvénnyel is, mert azért az döbbenetes, hogy az egyedülállók száma tíz év alatt 30 százalékkal nőtt hazánkban, a középkorúak és a fiatalok körében is. Ráadásul ezek az egyszemélyes háztartások, amelyekhez még azokat is hozzá kellene számítanunk, akik felnőttként a szüleikkel élnek.
- Matolcsy György közlése szerint mintegy félmillió magyar él, dolgozik külföldön. Őket is beleszámolták már a veszteségbe?
- A népszámlálás nem hozta ki ezt a számot, de ha ez igaz, akkor ez újabb ok arra, hogy komolyan foglalkozzunk a demográfiai bomba hatástalanításával. Mivel fogalmunk sincs ennek az ötszázezer külföldön élő magyarnak a korösszetételéről, nem ismerjük a terveiket, lehetetlen demográfiai prognózist készíteni, megjósolhatatlan, mi lesz ennek a következménye. De valószínűleg fiatalokról van szó, akikre most egyébként is jellemző egyfajta „külföldre kell menni” tömeghisztéria, ami nyilván le fog csillapodni. Addig azonban arra kell számítani, hogy ők most nem a gyerekvállalással vannak elfoglalva.
- Azt mondja, nálunk még élnek a tradicionális értékek, mégis egyre többen élnek egyedül. Nem ellentmondás ez?
- Ha azt nézzük például, hogy a németeknek már a 30 százaléka tudatosan vállalja a gyermektelenséget, idehaza azonban ez még egyáltalán nem elfogadott és különösen nem vágyott életforma, akkor azt hiszem mondhatjuk, hogy mi még a tradicionális értékeket tekintjük elsődlegesnek. Ugyanakkor komoly félelmeim vannak, mert már az utóbbi tíz évben is jelentős szemléletváltozáson ment keresztül a társadalom, pedig az értékek általában nagyon lassan változnak. Még a 2000-es évek elején is azt tartotta a többség ideálisnak, ha a férfi biztosítja a család anyagi hátterét, a nő pedig a háztartással és a gyerekekkel foglalkozik. Ma még ugyan egy kicsivel még mindig többen tartják fontosabbnak a nők közül a családot, de már csak alig ötven százalék fölötti arányban. Hasonlóan megváltozott a házasság és az együttélés megítélése: a 90-es években még a megkérdezettek egynegyede mondta azt, hogy nincs abban semmi rossz, ha a párok az élettársi kapcsolatot választják. Ma már a háromnegyedük kifejezetten elfogadja a házasságkötés nélküli együttélést. Én attól tartok, hogy ahogyan az élettársi kapcsolat egyre elfogadottabb, úgy lesz ez a gyerektelenséggel. A társadalom ugyanis reagál egy megjelent élethelyzetre, márpedig a gyerektelenek száma folyamatosan nő, a harmincéves nők fele még nem szült, és hiába élünk tovább, a reprodukciós ciklus szakemberek szerint nem lett hosszabb.
- Mit gondol, meddig van még esélyünk megfordítani a tendenciát?
- A 24. órában vagyunk, még szülőképes korban van a 74-79-ben született nagy létszámú korosztály. Minden prognózis azzal számolt, hogy ezek a Ratkó-unokák már a kilencvenes évek végén, a kétezres évek elején több gyereket hoznak a világra, ezzel szemben csökkent a születések száma. Utánuk viszont már alacsonyabb létszámú korosztályok válnak nemzőképessé, ami önmagában csökkenteni fogja a születések számát, ha csak a nők el nem határozzák, hogy négy gyereket vállalnak.
- Ön szerint ösztönözné a gyerekvállalást, ha több olyan munkahely lenne Magyarországon, ahol részfoglalkozásban dolgozhatnának az anyák?
- A részfoglalkoztatást illetően meglehetősen szkeptikus vagyok, mert olyan mértékben megnöveli a munkáltatók járulékos költségeiket, amit nagyon nehéz kompenzálni, és a cégek nem jótékonysági intézmények. Negyven éve beszélünk erről, de nem történt érdemi előrelépés. Azt gondolom, a közszférának kellene ebben példát mutatnia, de nem a gyerek 3 éves, hanem legalább 8 éves koráig segítve az anyákat.
- Mit gondol, jogos elvárása egy szülőnek az állammal szemben, hogy támogassa a családokat?
- A gyerekvállalás beruházás olyan beruházás, amiből hosszú távon mindenki profitál, és a gyerekvállalás anyagi terhekkel jár, ezért úgy gondolom, igen, jogos az elvárás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.