Huszonegy embert telepítettek ki a Duna áradása miatt a Pest megyei településekről szerda késő délelőttig - közölte a megyei katasztrófavédelem honlapján. A tájékoztatás szerint Szobról 14, Kisorosziból öt, Dunabogdányból két embert kellett kitelepíteni.
A katasztrófavédelem szerint a váci kirendeltséghez tartozó 18 településen, míg az érdi kirendeltségen belül Százhalombattán folyik a legintenzívebb védekezési munka.
Szobon a Rév utcát részlegesen lezárták, csak a védekezésben résztvevők, illetve az ott lakók hajthatnak be. A helyszínen 3500 homokzsákot töltöttek meg. A Park és a Sport utcából összesen 14 embert telepítettek ki.
Nagymaroson a Hunyadi és a Béla sétányt, és a kerékpárutat zárták le, miközben a Liszt Ferenc sétányon megkezdték a homokzsákok lepakolását. Zebegényben a belterületi üdülőövezetben helyeztek el nagyobb mennyiségű homokzsákot, Sződligeten pedig helyére került az árvízvédelmi kapu. Az utóbbi településen eddig kétezer homokzsákot raktak le a katasztrófavédelem összegzése szerint.
Dunabogdány iparterületén két embert telepítettek ki, számukra önkormányzati szolgálati lakást biztosítottak. A településen 14 ezerből négyezer zsákot töltöttek meg homokkal eddig. Kisorosziban öt lakosnak kellett elhagynia otthonát, mindannyian családtagokhoz költöztek. Tahitótfalun több veszélyeztetett ingatlannál homoklerakóhelyet létesítettek, és tízezer homokzsákot már ki is szállítottak, míg Pócsmegyerre eddig hétezer homokzsák érkezett.
Visegrádon elővigyázatosságból a csatornaszemeket kútgyűrűkkel magasították meg, a Platán sornál pedig úgynevezett ellennyomó medencét alakítottak ki, Szentendrén eközben befejeződött a mobilgát elemeinek elhelyezése – közölte a Pest megyei katasztrófavédelem.
A várható felhőszakadás miatt a korábban jelzetthez képest még több megyére adott ki elsőfokú figyelmeztetést az Országos Meteorológiai Szolgálat szerdára.
Míg a keddi előrejelzés szerint még hat megye - Bács-Kiskun, Csongrád, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád és Pest -, valamint a főváros területére jeleztek felhőszakadást, szerdán már Budapest mellett kilenc megyére adták ki a figyelmeztetést. E szerint jelenleg elsőfokú figyelmeztetés van érvényben a felsoroltakon kívül még Borsod-Abaúj-Zemplén, Fejér és Tolna megyében. Ezeken a területeken az intenzív záporokból, zivatarokból rövid idő alatt több 25-30 milliméternyi csapadék hullhat.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat az MTI-hez eljuttatott szöveges figyelmeztetésében azt írta: szerdán legnagyobb valószínűséggel az Északi-középhegység térségében és a Duna vonalán, a Duna-Tisza köze térségében számíthatunk elszórtan zivatarokra, amelyet kis területen felhőszakadás, akár viharos erősségű szél kísérhet. Az éjszakai órákban északkeleten alakulhat ki néhol zivatar intenzív csapadék kíséretében.
Csütörtökön az országban elszórtan alakulhatnak ki zivatarok, amelyekhez néhol felhőszakadás, erős szél és kisebb méretű jég társulhat - írta a meteorológia.
Budakalászon a város központjában folyó Barát-patak mentére csoportosítják az árvízvédelmi erőket, mert ha a Duna visszaduzzasztja a patakot, az több száz lakóházat önthet el – közölte a Pest megyei település polgármestere szerda délelőtt az MTI-vel.
Az árvízvédelmi munkálatok miatt számítani lehet arra, hogy rövidesen lezárják az 1-es főutat a 19-es főút győr-likócsi csomópontjától a Komáromig terjedő szakaszon - tájékoztatta a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense az MTI-t szerdán.
Kocsis Tünde alezredes közölte, a forgalmat az M1-es autópályára terelik, a terelés ideje alatt az autópálya érintett szakaszát díjmentesen lehet igénybe venni.
A további forgalomkorlátozásokról elmondta: a rábapatonai hídon a hídra vezető úton vízátfolyás miatt nem lehet közlekedni. Kerülni - úti céltól függően - a 83-as és 85-ös főútvonal felől lehet. A Bolgányi hídon Kunsziget és Dunaszentpál között pedig forgalomkorlátozást rendeltek el, így a hídon csak a védekezésben résztvevő járművek közlekedhetnek - tette hozzá.
A MÁV közlése szerint továbbra is késésekre kell készülni a Budapest-Győr-Hegyeshalom vasútvonalon, ahol a Duna magas vízállása miatt Almásfüzitő és Komárom között még kedd reggel zárták le az egyik vágányt a forgalom elől. A másik vágányon 80 kilométer/órára kellett csökkenteni a vonatok sebességét. Emiatt ezen a vonalon 15-20 perces késésekre kell készülni.
A Duna mentén 40 termelőüzemet érinthet az árvíz, közöttük a Paksi Atomerőmű és a Mol százhalombattai kőolajfinomítója veszélyes üzem. Kossa György, a katasztrófavédelem országos iparbiztonsági főfelügyelője lapunknak elmondta: mind a 40 üzem rendelkezik belső védelmi tervvel, és a katasztrófavédelem ezekben a napokban folyamatosan ellenőrzi ezek betartását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.