Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) volt alkalmazottjának sorsa immár a nicaraguai elnök kezében van. Snowden a managuai vezetésnek írt kérelmében arra hivatkozott: valószínűtlen, hogy az Egyesült Államokban tisztességes perben legyen része, illetve hogy megfelelő módon bánjanak vele egy pert megelőzően.
Daniel Ortega a hét végén jelentette be Managuában, hogy az Egyesült Államok titkosszolgálatainak adatgyűjtési gyakorlatáról információkat kiszivárogtató amerikai férfi menedékkérelemmel fordult Nicaraguához. A politikus közölte: "ha a körülmények engedik", országa kész a kérés teljesítésére.
Edward Snowden harmadik hete tartózkodik a moszkvai Seremetyjevo nemzetközi repülőtéren. Hongkongból érkezett június 23-án az orosz fővárosba, de a helyi hatóságok közlése szerint azóta sem hagyta el a tranzitzónát, mivel nem rendelkezik érvényes dokumentumokkal. Útlevelét az Egyesült Államok érvénytelenítette.
Az amerikai informatikust Bolíviában is fogadnák, és Venezuela is felajánlotta Snowdennek, hogy menedékjogot biztosít számára. A Ria Novosztyi orosz hírügynökséget Venezuela moszkvai nagykövetsége a kora esti órákban még úgy tájékoztatta, hogy nem kaptak semmilyen választ Edward Snowdentől. A bolíviai nagykövetségen is hasonló választ adtak a különböző hírügynökségek megkeresésére.
Raúl Castro kubai elnök vasárnap támogatásáról biztosította azokat a latin-amerikai országokat, amelyek készek politikai menedéket nyújtani a volt titkosszolgálati alkalmazottnak, és "azoknak, akiket elveik és a demokratikus jogokért folytatott küzdelmük miatt üldöznek".
Havanna támogatása fontos, mivel Moszkvából nincs közvetlen repülőjárat egyik olyan dél-amerikai országba sem, amely befogadná Edward Snowdent, aki így csak a kubai fővároson keresztül távozhatna.
Az orosz elnök szóvivője az Egyesült Államokban kémkedéssel és hazaárulással vádolt amerikai férfi sorsáról úgy nyilatkozott, hogy Oroszország nem érintett az ügyben. "Nem a mi ügyünk" - közölte Dmitrij Peszkov.
A Kommerszant című tekintélyes orosz politikai-gazdasági napilap hétfői cikke szerint az amerikai titkosszolgálatok internetes és telefonos adatgyűjtését leleplező Edward Snowden jócskán elhúzódott moszkvai tartózkodása az orosz-amerikai kapcsolatok kiéleződésével fenyeget, és egyre több kényelmetlenséget okoz Moszkvának. Alekszej Puskov, az orosz duma külügyi bizottsági elnöke szerint azonban az ügy hamarosan megoldódik - írta az orosz újság.
Korábban Edward Snowden azt mondta, kész megfontolni Anna Chapman, a hírhedt orosz kémnő házassági ajánlatát, hogy menedékjogot kaphasson Oroszországban - írta pénteken az Interfax orosz hírügynökség. "Elvenném Chapmant minden ellenére. Istenem, csak nézzetek rá!" - válaszolt a volt amerikai titkosszolgálati alkalmazott a Twitter internetes közösségi oldalon az egyik levelezőpartner kérdésére.
Chapman azt ajánlotta fel az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség volt szerződéses alkalmazottjának, hogy vegye őt feleségül. A 30 éves, csinos nő egyike volt annak a tíz, az Egyesült Államokban leleplezett és kémkedéssel vádolt - úgynevezett "alvó" - ügynöknek, akiket 2010 nyarán toloncoltak vissza Oroszországba a hidegháború utáni időszak legnagyobb kémcseréjének keretében. Chapman az egyik moszkvai bank "reklámarca" lett, és rendkívül jó körülmények között él.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.