BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Parlament: 2020-ra kiirtanák a drogokat Magyarországról

Ma nyolc új törvényt fogadhatnak el a Parlamentben. Elsőként a szövetkezeti hitelintézetek integrációs alapjáról döntöttek - a nemrég államosított takarékszövetkezeteket ezzel juttatják pénzhez. A társaságiadó-, helyiadó- és illetékmentes alap bevételeit kaphatja a Magyar Fejlesztési Banktól, önkéntes befizetésekből, adományokból, és részesülhet központi költségvetési támogatásban is. Az alapot az MFB kezeli. Döntöttek a muzeális intézményekről és a szellemi tulajdonról szóló törvények átírásáról is, mindkét témában nagyobb beleszólást kapott a kormány a napi ügymenetbe, így miniszteri hatáskör lesz a védett kulturális javak elhelyezése. Szavaztak arról is, hogy a  Magyar Művészeti Akadémiának adják oda a Műcsarnokot és a Pesti Vigadó épületét. Szintén ma tartották a zárószavazást a támogatott döntéshozatalról, szociális és gyermekvédelmi törvények módosításáról, és a tavaly meghozott hegyközségi törvény átírásáról is. Elfogadták a 2020-ig szóló drogellenes stratégiát is, a nagyra törő terv a következő évtized elejére drogmentes országgá tenné Magyarországot.

Orbán: a baloldal összefogott Magyarország ellen

Elérkezett az a hét, amikor Orbán Viktornak válaszolnia kellett a hozzá címzett azonnali kérdésekre. A kormányfő két parlamenti ülésen hagyhatja ki a válaszadást, a harmadikon azonban köteles felelni, így ma délután ismét ő állhat az ellenzéki kérdések kereszttüzében.

Nem akar a kormány állami húsipari holdingot létrehozni - mondta Orbán az MSZP-s Gőgös Zoltán azonnali kérdésére válaszolva. A szocialista képviselő a Pápai Hús ügyéről kérdezte a kormányfőt. A jobbikos Volner János az E.On-üzletről kérdezte Orbánt, aki azt válaszolta: folyamatban lévő üzleti tárgyalásokról eddig sem adtak ki információkat, ezután sem fognak. Az MSZP-s Józsa István is az E.On-ügyről kérdezte a kormányfőt. A rezsicsökkentést akkor lehet majd teljesen végigvinni, ha az összes gáztározó állami kézben lesz - felelte neki Orbán.

Schiffer András (LMP) arról kérdezte, mi az a kínos ügy, amiről még vele sem lehet beszélni - nemrég került nyilvánosságra az a zuglói hangfelvétel, amelyen Papcsák Ferenc ügyeiről hangzik el ez az állítás. Akár magánüzletről, akár közpénzről van szó, minden visszaosztás törvénytelen - mondta Orbán a zuglói ügyekről az LMP frakcióvezetőjének. Arra a kérdésre azonban, hogy kerül-e be a Fidesz pártkasszájába korrupcióból visszaosztott pénz, válasz helyett az MSZP és Bajnai Gordon ügyeiről beszélt. Schiffer András erre úgy reagált: miért csak hallunk három éve arról, hogy felgöngyölítik a régi korrupciós ügyeket, miért nincsenek konkrét lépések?

A baloldal összefogott Magyarország ellenfeleivel Magyarország ellen - mondta a miniszterelnök a Tavares-jelentésről szóló azonnali kérdésre reagálva. A kérdést Rogán Antal tette fel, aki arról beszélt, hogy a jelentést az MSZP-sek írták szerinte.

"Igen, ezeket mindig is támogattuk." Egészen pontosan ennyit reagált Orbán Vágó Gábor azonnali kérdésére. Az LMP-s képviselő arról kérdezte a kormányfőt, támogatja-e a zöldek javaslatát a devizahitelesek megsegítésére.

Nem volt sokkal bőbeszédűbb Orbán akkor sem, amikor Lukács Zoltán azonnali kérdésére válaszolt. Az MSZP-s képviselő arról kérdezett, miért egy offshore cég építi át a tatabányai plázát kormányhivatallá 3 milliárd forintért. Orbán visszakérdezett: mit kéne tennie neki egy olyan üggyel, amiben olyan cégek szerepelnek, amiket ő nem is ismer? Lukács megismételte előző kérdését, és azt kérte, legyen erről vizsgálat, mire Orbán annyit mondott, "ha jól értem, ön azt kéri, hogy folytassanak le egy vizsgálatot, és kapja meg az eredményét, jó".

Az LMP-ből Mile Lajos és Szél Bernadett egy interpellációt is benyújtott Orbánnak címezve - a téma az, hogyan károsítja meg az adófizetőket az Elios nevű cég, amelynek igazgatósági tagja Orbán sógora -, de erre nem köteles a kormányfő személyesen válaszolni, maga helyett Lázár Jánost jelölte ki válaszadásra. Az LMP-s interpelláció egy napelemprojektről szólt, amelyet a kritikák szerint jóval drágábban készítettek el, mint ami indokolt lett volna, ezt a vádat az EU is vizsgálja. Lázár szerint a mostani projekt már átlátható és tisztességes, a dokumentumokba betekintés lehetőségét pedig felajánlotta a zöld párt képviselőinek.

A napirend előtti felszólalások sorát ma délután az LMP-s Vágó Gábor nyitotta. A magyar elit szerinte csődöt mondott a devizahitelesek problémáinak kezelésében, mint mondta, új jogszabályokra lenne szükség a megoldásért. Rétvári Bence államtitkár reagált erre a kormány nevében, ő arról beszélt, hogy álszentség az unortodoxia három éven át tartó ostorozása után egy még unortodoxabb javaslattal előállni.

Tóbiás József, az MSZP napirend előtti felszólalója nem fukarkodott a kritikával: ötperces beszéde alatt szóba került nem csak a földmutyi, a trafikbotrány, a gazdasági stagnálás és az, hogy a szocialisták szerint csökkenteni kellene az alapvető élelmiszerek áfáját, hanem az is, hogy a külföldön dolgozó magyarokat miért számolják bele a munkaerőpiaci adatokba. Ez utóbbira Rétvári Bence azt mondta: azért számolják bele őket is, mert ők is utalnak haza pénzt.

Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője a kormány szociálpolitikáját dicsérte felszólalásában, nem túl nagy visszhangot kiváltva. A jobbikos Mirkóczki Ádám arról beszélt: az igazságszolgáltatásban válság és csődhelyzet van - Kontrát Károly erre válaszul megígérte, nyílhat önálló rendőrkapitányság Soroksáron, ahol a múlt héten megöltek egy futó nőt. A napirend előttiek sorát Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető zárta, aki az MSZP és az Együtt 2014 ígéreteit kritizálta - mint mondta, a baloldaliak mindig mást mondanak, mint amit tesznek, de ezen már átlátnak az emberek.

Az este nagyrészt kisebb érdeklődésre számon tartó javaslatokról lesz szó - eddig az egyetlen olyan pillanatot, amire több képviselő is felfigyelt, az szolgáltatta, amikor Pálffy István rossz napirendi ponthoz tartozó beszédét kezdte el felolvasni. Néhány nemzetközi szerződés kihirdetése kerül előbb napirendre, majd részletes viták következnek. Így szó lesz a szociális intézmények hatósági nyilvántartásáról, arról, hogy a Magyar Közúté legyen a közútkezelés minden feladata, valamint a rezsicsökkentés újabb köréhez beadott módosító javaslatokról.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.