Előzetes megbeszélések folyhatnak Moszkva és Kijev között arról, hogy a háborúzó felek ne támadják egymás energetikai infrastruktúráját – a témát ismerő emberek adtak ki információt. Augusztusban már közel jártak az alkuhoz, de az ukránok kurszki támadása megakadályozta a tervet – mondták el a források, köztük két vezető ukrán illetékes.
Most az ukránok keresik a módját, hogy Katar közvetítésével újra meginduljanak a tárgyalások – idézte az Infostart a Financial Timest. „Korai megbeszélésekről van szó, amelyek elvezethetnek valaminek az újraindításához. Az energetikai létesítményekről folyik tárgyalás” – mondta egy, az alkudozás részleteiről informált diplomata.
A források szerint az orosz–ukrán alku lenne a legnagyobb deeszkaláció azóta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök 2022-ben parancsot adott az Ukrajna elleni invázióra.
Annak ellenére, hogy háború során Volodimir Zelenszkij elnök és szövetségesei többször elismételték, hogy az oroszokkal csak akkor hajlandók tárgyalni, ha kivonulnak Ukrajna 1991-es határai mögé, a kulisszák mögött már folytak megbeszélések.
Zelenszkij például októberben azt mondta: ha sikerül alkut kötni az energetikai létesítmények védelméről, akkor az annak lehet a jele, hogy az oroszok készek az átfogóbb béketárgyalásokra. Egy vezető ukrán hivatalnok szerint a két ország hírszerző ügynökségeinek megállapodása nyomán a felek az utóbbi hetekben ritkábban támadják egymás energetikai infrastruktúráját.
Négy ukrán illetékes szerint már tavaly ősszel kötöttek hallgatólagos megállapodást az energetikai infrastruktúra támadásáról és az oroszok az azt követő télen nem is hajtottak végre átfogó akciókat.
Az ukrán illetékesek szerint ezek után egy formális alkut köthettek volna, viszont országuk februárban felújította az orosz finomítók elleni dróntámadásokat, bár ettől óva intette őket a Fehér Ház. Kijev azonban nem hallgatott Washingtonra és a hallgatólagos alku összeomlott. Az oroszok ezek után rakétákat zúdítottak az ukrajnai erőművekre.
Az ukrán hadseregben a dezertálások száma meghaladja a 100 ezret. Roman Lihacsov, a veteránokat és családtagjaikat támogató szervezete jogásza október elején szintén arról beszélt, hogy 2022 óta Ukrajnában több mint százezer esetben regisztrálták az egységek engedély nélküli elhagyását.
Ukrajna frontvonala gyengül az orosz hadsereg nyomására, aminek oka a katonák kimerültsége és a lőszertartalékok hiánya
– nyilatkozta Dmitro Marcsenko ukrán tábornok. A tábornok elmondása szerint az is probléma, hogy a vezetőség nem tud új katonákat küldeni a frontvonalra, miközben a már ott lévők folyamatosan kimerülnek. Marcsenko harmadik tényezőként említette a vezetést is. Az ukrán hadsereg főparancsnoksága nemrég belátta, hogy az ukrán hadsereg nehéz helyzetben van a teljes frontvonalon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.