Az elmúlt három évben a külföldi magyar emlékek megőrzésére a betervezett évi 5-5 millió forintot jelentősen meghaladó összegeket fordítottunk – közölte a parlament honlapján a külügyminiszter. Martonyi János leírta, hogy 2011-ben 8,07 millió forintot, majd 2012-ben – a magyar EU elnökség takarékos megrendezésének köszönhetően – összesen 143,623 millió forintot, míg 2013-ban pedig 35 millió forint költségvetési támogatást tudtak erre a célra fordítani a folyamatban lévő projekteket is beleértve. A tárcavezetőt Szávay István kérdezte arról írásban, hogy „mely külföldi magyar emlékeket őrizte meg a kormány az elmúlt három évben?” A jobbikos honatya arra emlékeztetett, hogy erre évek óta változatlan 5 millió forint szerepel a költségvetésben.
Martonyi közölte, hogy külföldi magyar emléknek tekintenek minden olyan emlékhelyet, emlékművet, műemléket, (mely lehet épület, park, temető, szobor stb.) amely halárainkon túl a magyar történelemhez kötődik, a magyarságra utal, vagy a Magyarországgal való kapcsolatokról tanúskodik. A Külügyminisztérium által nyújtott támogatás is főként – de nem kizárólagosan – ez utóbbiak megőrzését, felújítását szolgálta.
A külügyminiszter által mellékelt táblázat szerint idén Szerbiában a csúrogi razzia áldozatai emlékére múzeummá alakítandó „Topalov-raktáron” végzett építési, átalakítási munkálatokat támogatták.
Tavaly például Bulgáriában Kossuth Lajos vidini házának tetőszerkezetének létrehozását és felújítását támogatták. Romániában felújították Misztótfalun a Misztótfalusi Kis Miklós Gyűjtemény épületét, Nagyváradon 1956-os emlékparkot létesítettek. Székelykeresztúron világháborús emlékhelyet létesítettek, Csíkszeredán a Székely hadosztály kapott emléktáblát, Fehéregyházán a Petőfi-emlékhelyet fejlesztették. Ukrajnában, Beregszászon a zsinagóga tetőszerkezetét újították fel, valamint helyreállították a megrongált Vereckei Honfoglalási Emlékművet. Lengyelországban, Varsóban Petőfi Sándor mellszobrot állítottak fel. Koszovóban egy osztrák-magyar katonai temetőt állítottak helyre. Szlovákiában Madách Imre alsósztregovai síremlékét restaurálták. Szerbiában, Magyarkanizsán az 1944-es és 1945-ös vérengzések áldozatainak emeltek domborművet. Horvátországban, Csúzán Ács Gedeon tábori lelkész nyugvóhelyét újították fel. Macedóniában, Prilepben a magyar katonai sírokat tették rendbe. Szlovéniában, Ljubljanában Rostás Pál huszár szobrát újították fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.