BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több mint tíz éve nem látott optimizmus Magyarországon

Januárban folytatódott a GKI-Erste konjunktúra-index (szezonális hatásoktól megtisztított) értékének immár több mint egy éve tartó, dinamikus emelkedése.

A GKI által, az EU támogatásával végzett felmérés szerint a fogyasztói várakozások az év első hónapjában is jelentősen, immár nyolc éve nem látott szintre emelkedtek. Az üzleti várakozások most lényegében stagnáltak, de ezzel is maradtak az előzőleg tizenhárom éve nem tapasztalt szinten. Végeredményben 2013 végére, 2014 elejére több mint egy évtizede nem látott optimizmus uralkodott el Magyarországon.

Az üzleti szférán belül januárban az ipar kivételével minden ágazat várakozása kedvezőbb lett, különösen a kereskedelmi és szolgáltató vállalatoké. Az optimista cégek aránya 2013 decembere után összességében ismét meghaladta a pesszimistákét, amire ezt megelőzően 2010 végén volt példa – írja a GKI.

Az ipari bizalmi index januárban az év végi nagy nekilendülés után kissé korrigált. Kissé romlott a termelési kilátások, a rendelésállományok és a készletek megítélése, az elmúlt időszaki termelésről alkotott vélemény viszont javult.

Az építőipari bizalmi index értéke december után januárban is viszonylag szerény mértékben, de tovább emelkedett. Az előző három hónap termelési színvonalának megítélése lényegében nem változott, de a rendelésállományoké érezhetően kedvezőbb lett. A tartós javulás ellenére ez az egyetlen ágazat, ahol a pesszimista cégek aránya meghaladja az optimistákét.

A kereskedelmi bizalmi index értéke 2014 első hónapjában hat havi emelkedést követően nemcsak jelentősen, de a felmérés történetének rekordszintjére is nőtt. Az eladási pozíció és a rendelések várható alakulásának megítélése enyhén növekvőnek érzett készletszint mellett jelentősen javult.

A szolgáltatói bizalmi index januárban csak minimálisan emelkedett. Az általános üzletmenet megítélése kedvezőbb lett, de a várható forgalomé gyengült.

A foglalkoztatási szándék minden ágazatban erősödött, a lakosság munkanélküliségtől való félelme pedig csaknem tizenkét éve volt ilyen gyenge. Az áremelési törekvések kissé minden ágazatban erősödtek, az építőiparban az áremelésre számító cégek aránya beérte az árcsökkentésre számítókét. A fogyasztók inflációs félelme viszont tovább enyhült. A magyar gazdaság kilátásainak megítélése a fogyasztók körében, az építőiparban és a kereskedelemben javult – ez utóbbinál még soha nem volt ilyen kedvező -, az ipari és szolgáltató cégeknél viszont romlott az előző hónaphoz képest.

A GKI fogyasztói bizalmi index látványosan javult. A lakosság a saját pénzügyi helyzetének következő egy évét és várható megtakarítási képességét is kedvezőbbnek látta, mint decemberben.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.