A jelenlegi kabinet soha nem látott pénzeket szán a stratégiai ágazatként kezelt sportra, csak az idén közel 170 milliárdot. Csak idén a módosítások előtt 82 milliárdot szántak létesítményfejlesztésekre. Az egyik legnagyobb beruházás a korábbi Népstadion, illetve környékének, a Budapesti Olimpiai Központnak megújítása lesz (mintegy 20 milliárdért).
Az új, 65 ezres nemzeti futballaréna mintegy 70-90 milliárdba kerülhet majd. Nemsokára átadják a debreceni (12,5 milliárd forint), a ferencvárosi (13,5 milliárd) és a felcsúti stadionokat (3,8 milliárd). A közeljövőben többek között megújul a Diósgyőr (3,5 milliárd forint) a szombathelyi Haladás (9,6 milliárd), a Vasas (1 milliárd), a székesfehérvári Videoton (9 milliárd) és a Pécs (700-1000 millió forint) létesítménye is.
A Nemzeti Stadionfejlesztési Programra 38,6 milliárdot szánnak 2016-ig, 27 NBI-es és NBII-es, valamint 1000 amatőr pálya fog megújulni. A stadionok mellett a kormány többek között egy új úszókomplexumot is épít (8 milliárd forint), befejezi a Tüskecsarnokot (9,3 milliárd uszodával együtt), az ifjúsági világjátékokra Győrött épít egy új csarnokot (4,9 milliárd).
A kormányfő által szeretett labdarúgásban többen is szerepet vállaltak a klubokban a kormányzatból, illetve a Fideszből. Tállai András önkormányzatokért felelős államtitkár a Mezőkövesd, Kubatov Gábor, a Fidesz pártigazgatója, az FTC, míg Deutsch Tamás, egykori sportminiszter az MTK vezetője. A felcsúti fociakadémia az alapítója a kormányfő, irányítója, Mészáros Lőrinc. Orbán másik kedvelt klubját, a Videotont működtető cég Garancsi István és Pap Géza cégeinek tulajdonában van, Garancsi Orbán miniszterelnöki megbízottja is volt korábban. A Diósgyőr többségi tulajdonosa viszont Leisztinger Tamás MSZP-közelinek tartott nagyvállalkozó. Az MLSZ elnöke az OTP Bank elnök-vezérigazgatója, Csányi Sándor, akit a devizahitelek kapcsán majd a vb-selejtezők fiaskója után is sokan támadtak a kormányoldal részéről, de a szövetség vezetésére bírja Orbán támogatását. Az MLSZ elnökségének tagja egyébként a fideszes Bánki Erik és Dankó Béla, Vízi E. Szilveszter volt MTA-elnök és Kovács Árpád a Költségvetési tanács elnöke is.
A jelenlegi kormányzat a létesítmények fejlesztése mellett a korábbiaknál jelentősebb támogatást ad a sportnak. A kormány az egycsatornás, az olimpiai bizottság által felügyelt egycsatornás finanszírozási rendszer után bevezette, hogy az öt látványcsapat-sportág részére a cégek lemondhatnak társaságiadó-kedvezményükről. Idén 50 milliárdos taós adóbevételről mondott le a büdzsé (két év alatt összesen 103 milliárd jutott a labdarúgásnak, a kosárlabdának, a kézilabdának, a vízilabdának és a jégkorongnak). Több párt, így az eljárásban politikai korrupciós lehetőséget is megemlítő emlegető Jobbik a rendszert üdvözölte, de ők kiterjesztették volna ezt kört már sportágakra is, az LMP-hez hasonlóan a tömegsportokra is, valamint az óvodai, iskolai és főiskolai sportra is.
A kabinet részéről is felmerült a taós kör kibővítése, végül 16 kiemelt sportágat a még meglévő támogatási rendszer mellett extra juttatásokban részesítik, 2020-ig összesen 135 milliárddal. Még ezenkívül 16 sportágat egy fejlesztési alapból támogatnak. Több szakszövetség, és egyes fővárosi klubok (MTK, a Budapesti Honvéd, a BVSC, a Ferencváros, a Vasas és az Újpest) adósságát is konszolidálták. Simicskó István sportért felelős államtitkár lapunknak azt mondta, hogy a sport fejlesztése nemzeti érdek, így reményét fejezte ki, hogy a parlamenti választások után a mindenkori kormányzat tovább folytatja majd a támogatási programot.
Nemcsak a labdarúgásban, hanem a sportági szakszövetségben is vállaltak szerepet kormányzathoz, vagy a Fidesz-KDNP-hez köthető politikusok. Kósa Lajos például a korcsolyázók, míg Csampa Zsolt a vívó szövetség elnöke. A korábbi baloldali kormányokhoz köthető, vagy kötött személyek is megtalálhatóak egyes, igen eredményes, szintén magas támogatáshoz jutott szövetségek élén, így Baráth Etele, a kajak-kenu, vagy Gyárfás Tamás, az úszó szövetség vezetője.
A sporttámogatásról MSZP programjában azt írta, hogy ésszerű, szakszerű alapokra helyeznék a finanszírozást és a sportirányítást. Szakmai és eredményességi, népegészségügyi szempontok alapján osztanák szét a forrásokat, meghatározó szerepet kapna a verseny- és szabadidősport. Az LMP is hasonlót ígér, szerintük 20 milliárdot lehetne megspórolni a támogatások észszerűsítésével, megszűntetve a korrupciót.
A Jobbik is (az ő választási programjukban van a legterjedelmesebb rész a sporttal kapcsolatban, a Fidesz-KDNP-nek és a Kormányváltásnak nincs megírt programváltozata) az ésszerű forrás elosztás említi meg. A hamburgeradót nem a betegségek kezelésére, hanem azok megelőzésére, a sportra fordítanák. A Jobbik ezenfelül az élethosszig tartó testnevelést biztosítaná az óvodásoknak és a nyugdíjasoknak is egy utalványszerű támogatási rendszer keretében is. Az utánpótlás-nevelésben regionális központokat hoznának létre (ez szerepel a kormányzat sportágfejlesztési programjaiban is), korszerűsítenék a sportegészségügyi rendszert, kiszélesítenék a fogyatékkal élők sportolási lehetőségeit. Eltörölnék a labdarúgó mérkőzéseken a szavazóbázisukban elítélt szurkolói regisztrációt.
A kormányzat célja, hogy egyre több világversenyt hozzon Magyarországra, elnyertük a 2021-es vizes vb rendezésének jogát, az új Puskás Ferenc Stadionban BL-döntőt, Eb-mérkőzéseket rendeznének, bejelentkeztünk az Universiade lebonyolítására, a távlati álom azonban még nem teljesen deklaráltan egy olimpia megrendezése.
Hiányolják a testneveléshez az infrastruktúrát
A mindennapos testnevelés bevezetése kapcsán az ellenzéki pártok hiányolták az ehhez szükséges infrastruktúrát. Az MSZP tornateremépítési programot kezdene. Az LMP heti háromra csökkentené a testnevelés órák számát, míg megteremtik a megfelelő feltételeket, stadionok helyett, tornatermeket, sportudvarokat, tanuszodákat építenének. A kormány egyébként indított egy kétéves 6-6 milliárdos tornaterem és tanuszoda építési programot. A Jobbik is kapkodást említ a mindennapos testnevelés bevezetésével kapcsolatban, kizárnák annak „homályosan megfogalmazott” kiválthatóságát, bevonnák a rendszerbe a szakedzőket is, iskolai klubéletet kialakítva.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.