A területek többsége szántó, emellett rét, legelő, gyümölcsös, kert, zártkert, kivett mocsár, kivett út, kivett anyaggödör is van a listán. A földeket sokrétű hasznosítás alá vonják. A Belügyminisztérium példái szerint burgonya-, (takarmány)kukorica-, őszi búza-, lucerna-, primőr zöldség-, alma-, napraforgó-, gomba-, fűszerpaprika termesztése, gyümölcs-, akác- és tölgyfa nevelésére. Az NFA nemrég közölte: az önkormányzatok nemcsak a saját területükön lévő, hanem attól 30 kilométeren belüli belterületi földet is igényelhetnek közfoglalkoztatásra. Ebben az esetben a vagyonkezelés ideje 15 év.
A téli közfoglalkoztatási programok április 30-án zárultak, az április 20-i zárónapon (minden hó 20-án szolgáltatnak adatokat) 230 448 fő állt közfoglalkoztatási jogviszonyban. A teljesen állami finanszírozású kistérségi startmunka mintaprogramokban, a hosszabb időtartamú közmunkában és az országos programokban áprilisban (március 21. és április 20. között) 35 858 fő kezdett dolgozni. A téli közfoglalkoztatásban, a munkáltatásban és a képzésben nagyságrendileg 100 ezer-100 ezer fő vett részt. 2013. december 21. és 2014. április 20-a között a közmunkások átlagos létszáma 210 614 fő volt.
A Nemzetgazdasági Minisztérium lapunkkal közölte, hogy a téli közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó képzésekbe – a megyék általi korrekciót követően – 2014. április 30-ig 99 607 személyt vontak be. A képzéseket sikeresen befejezők száma április 30-án 86 040 volt, melyből 26 253-an betanító képzésen, 17 223-an OKJ-s képzésen, hatósági képzésen 258, további 103 fő felzárkóztató képzésen vizsgázott.
Megkezdődött az alapkompetencia, illetve a kompetencia fejlesztésére irányuló képzések zárása is. Ezen képzéseket 42 203-an fejezték be április 30-ig sikeresen. Az NGM szerint a képzéseket befejezők, illetve a lemorzsolódottak létszámában még várható változás, mert jelenleg a pótvizsgák zajlanak. A megyékhez még nem érkezett be minden záródokumentum.
A résztvevők többek között az alábbi képzéseken szereztek bizonyítványt: motorfűrész-kezelő, konyhai kisegítő, targoncavezető, építészeti képzések (például térkő-burkoló, építési mázoló, építési vakoló, építési kisgép-kezelő), házi betegápoló, betanított varrómunkás, hegesztő, segédmezőgazdász, zöldség- és gyümölcsfeldolgozó.
Pluszforrások szükségesek
A kibővített közfoglalkoztatási programok akár már július 15-e előtt is elindulhatnak – közölte lapunkkal a Belügyminisztérium. A kormányrendelet szerint májustól december végéig havi átlagban 200 ezer fő folyamatos napi 8 órás közfoglalkoztatását biztosítják. Július 15-ét szabták meg határidőként a belügyminiszternek, hogy a szükséges pluszforrások volumenéről javaslatot tegyen. A Belügyminisztérium közölte, hogy a közfoglalkoztatásra idén már eddig is 183,8 milliárd forint áll rendelkezésre, ami 3,9 milliárddal több a tavalyi összegnél. Ez az összeg egyesek szerint azonban 140 ezer fő közfoglalkoztatására elegendő, a Policy Agenda szerint 200 ezer főnél 8 órában 290 milliárd lenne szükséges.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.