A szomszédos államok érdeklődéssel figyelik, hogy az EU nem reagál Orbán Viktor magyar miniszterelnök államosításaira - írta Adam LeBor Budapesten élő brit író-újságíró az amerikai Newsweek magazin internetes kiadásában az EU keleti bővítésének 10. évfordulója alkalmából megjelent, A diktátorok visszatérése című cikkében.
A szerző szerint az EU-nak az olyan tagországokkal szemben, amelyek időközben hibrid rezsimekké, "irányított demokráciákká" váltak, túlságosan kevés eszköze van arra, hogy betartassa a demokrácia és a jogállamiság kritériumait. Rámutatott, hogy a kötelezettségszegési eljárások túlságosan lassúak, a lisszaboni szerződés 7. cikke - az uniós értékeket megsértő tagállam felfüggesztése - pedig olyan, mint egy "nukleáris bomba"; annyira szélsőséges eszköz, hogy még sohasem vetették be.
"Ugyanakkor vannak arra utaló jelek, hogy Brüsszel elveszíti türelmét és egy keményebb irányvonalra vált" - írta LeBor, egyebek között kitérve arra, hogy az Európai Parlament megszavazta az uniós források befagyasztásának lehetőségével is számoló "koppenhágai mechanizmus" létrehozását, amely biztosítani fogja, hogy a tagállamok betartsák a koppenhágai kritériumokat, és nemzeti törvényalkotásukban ne sértsék meg az uniós szerződést.
A határozat egyúttal felhívott a 7. cikk olyan revíziójára is, amely a büntetőintézkedések szélesebb skáláját foglalná magába és lehetővé tenné az Európai Parlament számára, hogy az Európai Bizottságéval egyenértékű eljárásokat indítson. A szerző szerint "egy ilyen húzás jelentős lépés lenne egy szövetségi európai szuperállam megteremtése felé".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.