Magyarországon összesen 232 783 lakásban nem volt elérhető a közüzemi ivóvízellátás a legutóbbi népszámláláskor – közölte a parlament honlapján Pintér Sándor belügyminiszter. A 2011-es adatok szerint a közel negyedmillió háztartásból 130 ezer 766 lakás esetén közkifolyóról, vagy más módon elérhető közelségben volt található ivóvízvételi lehetőség. További 86 ezer lakásban rendelkezésre állt а vezetékes használati vízellátás, amely nem а közüzemi ivóvízellátásra alapozott volt. A fennmaradó 16 ezer lakásban egyéb módon oldották meg а lakossági ivóvízigény fedezését. A tárcavezetőt az LMP-s Szél Bernadett és Ikotity István kérdezte arról, hogy „Magyarországon mikor lesz mindenki számára elérhető а vízszolgáltatás saját háztartásán belül?”
Az előző uniós pénzügyi ciklusban a Környеzet és Enеrgia Operatív Program (KEOP) keretén belül ivóvízminőség javításra is lehetett korlátozott mértékben pályázni. A 2007-2013-as időszakban 147,89 milliárd forint állt rendelkezésre erre a célra, amelyből a 2011-13-as keret 129,17 milliárd forint volt.
2007 eleje és 2012 vége között 84 projekt kapott támogatást 79,8 milliárd forint értékben. 2013 elejétől napjainkig 115 projekt pályázott sikeresen, összesen 67,6 milliárdot kaptak. Jelenleg 46 pályázat vár még elbírálásra 14,3 milliárdos értékben, amely most már nem a KEOP, hanem a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretén belül fog megvalósulni.
A KEHOP már a 2014-020-as pénzügyi ciklus része, amelyben a belügyminiszter szerint а megfelelő minőségű ivóvíz biztosítása kiemelt szerepet kap. Pintér szerint a kormány az ellátási hiányok felszámolását, az ivóvízminőség-javító program keretében felgyorsítani kívánja. Ennek keretében az állam átvállalta a minőségjavítás tekintetében érintett önkormányzatok beruházásainak önrészét. A kormány а kötelezettséggel összefüggő beruházás megvalósításáról saját hatáskörben gondoskodhat, ha az unió vagy más nemzetközi szervezet felé vállalt kötelezettség határideje eredménytelenül telt el, vagy а határidőben történő teljesítés elmaradásának reális veszélye fennáll.
Amikor Magyarország az unióhoz csatlakozott 2004-ben, akkor a szerződésben bizonyos vállalásokat határidőre. Például azt is, hogy 2006-ig az ivóvízben a bór, a fluorid és nitrit határértéket az uniós határérték alá szorítjuk. Az arzén esetében ezt 2009-re (ugyanerre az ammónium határértéket alá szorítását is vállalta a magyar kormány) terveztük teljesíteni. Az Európai Bizottság 2012. december 25-ig adott haladékot Magyarországnak, hogy biztosítsa az ivóvizek uniós határérték alatti arzén- (50 helyett 10 mikrogramm literenként), bór- és fluoridtartalmát, amit nem sikerült mindenhol teljesíteni. A honvédség ezért egyes településeken még az idén is szolgáltatta az arzésnmentes vizet (március elejétől március végégig 51 településen vállalták), mivel hálózati szinten ez nem mindenhol sikerült megvalósítani.
А Nemzeti Fejlesztési Minisztérium biztosította, а derogációval (az uniós vállalásoktól egy időre mentességet, haladékot kapó) érintett települések előkészítésére azonnal forrásokhoz jussanak. Az érintett önkormányzatok a KEOP támogatás feletti önrészét az EU Önerő Alapból teljes mértékben finanszírozhatták.
Jelenleg összesen 89 ivóvízminőség-javítóprojekt van, melyben 365 település érintett derogációval. Közvetlen kormányzati segítségben 33 projekt részesül, 56-ot a Belügyminisztérium támogat. Vissza nem térítendő támogatást kapott 2012-ben és 2013-ban 62 település az ivóvízproblémáik átmeneti megoldására. Az érintett települések fejlesztéseihez szükséges források esetében а KEOP keretein belül 2015. június 30-ig van lehetőség а projektek végrehajtására és azok pénzügyi elszámolására.
Kétmillió ember érintett
Mintegy kétmillió lakost érint közel mintegy 700 településen, hogy nem megfelelő ivóvíz áll a rendelkezésükre – mondta korábban a Vidékfejlesztési Minisztérium vízgazdálkodási csoportjának főosztályvezető-helyettese a Világgazdaság című napilap konferenciáján. Domahidy László szerint az uniós irányelveknek megfelelő ivóvíz program azért is haladt nehézkesen, mert a megvalósítására nem volt a településeknek elegendő önereje a pályázatoknál. A idei évi büdzsében eredetileg 4,5 milliárd forintot terveztek ivóvíz-pályázati célokra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.