Szlovákiában azoknak a 25 és 34 év közötti fiataloknak az aránya, akik szüleikkel vagy egyik szülőjükkel közös háztartásban élnek, jelenleg meghaladja az ötven százalékot, holott tíz évvel ezelőtt ugyanezt még csak egyharmadukról lehetett elmondani - írta szlovák statisztikai adatokra hivatkozva a független lap.
A 18 és 34 évesek közötti korosztálynak pedig csaknem háromnegyede lakik a szüleivel, ami az Eurostat adatai szerint tavaly a legmagasabb arány volt az Európai Unióban.
Bár a jelenség terjedése távolról sem számít egyedülállónak az unióban, a Pravda által megkérdezett szakértők szerint Szlovákiában más okai vannak, mint Európa nyugati országaiban. A szlovákiai fiatalok kései önállósodása a szociológusok szerint leginkább a régióhoz képest magas ingatlanárakkal, a fiatalok körében tapasztalható magas munkanélküliségi aránnyal, a bérlakások viszonylag alacsony számával és magas árával magyarázható.
Ezt a vélekedést alátámasztja, hogy jelenleg egy, a vizsgált korosztályba tartozó szlovákiai fiatal egyhavi béréből átlagosan 0,6 négyzetméternyi lakást tudna megvásárolni, egy fővárosi 50 négyzetméteres lakás havi bérleti díja - ami átlagosan mintegy 500 euró (megközelítőleg 150 ezer forint) - pedig csaknem teljes egészében felemésztené havi nettó keresetét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.