BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Putyin összefog Obamával az Iszlám Állam ellen

Moszkvának szándékában áll támogatni az ENSZ Biztonsági Tanácsában Washington határozati javaslatát a külföldi harcosok és terroristák elleni fellépéssel kapcsolatosan - közölte értesülését a Kommerszant című orosz napilap kedden.

A tekintélyes politikai-gazdasági újságnak az orosz vezetésben dolgozó, név nélkül nyilatkozó egyik forrás azt mondta, hogy a Barack Obama amerikai elnök által a jövő hét közepén személyesen az ENSZ BT-ben benyújtandó, még egyeztetés alatt álló javaslat tervezete megfelel Moszkva érdekeinek.

Az amerikai határozati javaslat az "egy sor országban zajló belső fegyveres konfliktusban részt vevő külföldi harcosok, terroristák elleni fellépés aktivizálására" szólít fel - írta a Kommerszant. Az Egyesült Államok titkosszolgálatának tudomása szerint csak Szíriában és Irakban 12 ezer külföldi harcol a szélsőségesek oldalán. 

Az orosz lap forrása hozzátette, hogy Oroszország "régóta figyelemmel kíséri ezt a veszélyes jelenséget". Moszkva számára elvi jelentősége van annak, hogy Washingtonban a közel-keleti és észak-afrikai helyzethez kötötték a javaslattervezetben megfogalmazott fellépést. A dokumentumban az Iszlám Állam nevű szélsőséges dzsihadista szervezetet, az an-Nuszra Front nevű iszlamista lázadószervezetet és az al-Kaidához köthető más radikális csoportokat említik meg - emelte ki a Kommerszant. A lap forrása közölte, hogy Oroszország csak akkor támogatja az ENSZ BT-ben a határozat elfogadását, ha a tagállamok nem próbálják kiterjeszteni azt más régiókra.

A Kommerszant cikke szerint az Iszlám Állam nevű szélsőséges dzsihadista szervezet fenyegetése ismét összekovácsolta Oroszországot és a nyugati államokat, ezek a szereplők ugyanis korábban Ukrajna miatt különböztek össze. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is részt vett a hétfői párizsi tanácskozáson, amelyet Francois Hollande francia elnök kezdeményezésére rendeztek meg. A konferencián az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagján kívül több mint húsz nyugati és arab ország képviseltette magát.

Az orosz diplomácia vezetője támogatta az Irakkal kapcsolatos konferencia összehívását, és "valódi egységre" szólította fel a terrorellenes koalíciót. Azt is közölte, hogy a terrorizmussal szembeni fellépésnek nem szabad az egyes országokban hatalmon lévő rezsim megdöntésére irányuló törekvéseket szolgálnia.

Lavrov Líbiával és Szíriával példálózott, és az ellen is fellépett, hogy az Egyesült Államok anélkül mérjen csapást Szíria területén a terroristákra, hogy együttműködjön Damaszkusszal. Azt mondta, hogy a párizsi tanácskozásra meg kellett volna hívni Szíria és Irán képviselőit is, e két országot ugyanis Moszkva az Iszlám Állam elleni küzdelemben természetes szövetségesnek tartja.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.