BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Változott a fúziók és a kartellügyek szabályozása

2014. július 1-jei hatállyal több ponton változott a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló törvény.

Az egyik legfontosabb változás, hogy a felvásárlást vagy egyesülést tervező vállalkozások számára az összefonódás bejelentésére nyitva álló, korábbi 30 napos határidőt törölte a jogalkotó. Ehelyett a törvény bevezette a végrehajtási tilalom intézményét, aminek értelmében a kérelem bármikor benyújtható, de a Gazdasági Versenyhivatal engedélye nélkül az összefonódásra nem kerülhet sor, azaz a bejelentés késedelme a tranzakció zárását is késlelteti.

Az engedékenységi politika alapján 2009 óta lehetőség van arra, hogy a kiszabott versenyfelügyeleti bírságot mérsékeljék, vagy teljes mértékben mellőzzék, ha valamely vállalkozás önként szolgáltat törvényellenes magatartásra vonatkozó bizonyítékot a GVH számára, még azt megelőzően, hogy arról a hivatal tudomást szerzett volna. 2014. július 1-től kezdve a bírság mellőzésének vagy mérséklésének akkor is helye lehet, ha az ügyfél csak a helyszíni kutatás után tesz önkéntes feltárást.

Újdonság, hogy a kartell-megállapodás vagy gazdasági erőfölénnyel való visszaélés miatt hivatalból indult eljárások esetén a GVH felhívhatja az érintett vállalkozást egyezségi kísérletben való részvételre (korábban erre csak az Európai Bizottságnak volt lehetősége). Az egyezségi kísérlet során a vállalkozás és a GVH közös álláspontot alakíthat ki, amelyben rögzítik a jogsértő tényállást, az annak alapjául szolgáló bizonyítékokat, a jogsértés minősítését és a kiszabandó bírság összeghatárait.

Szűk körben érvényesíthető ugyanakkor az ügyvédi titok. A bizonyítékok köréből kizárt, úgynevezett „védekezés céljából készült iratnak” csak a külső jogi tanácsadóval folytatott, ténylegesen elküldött kommunikáció minősülhet, a jogtanácsossal folytatott belső levelezésre és feljegyzésekre a módosítással beiktatott részletszabályok szerinti védelem továbbra sem vonatkozik.

Az elhíresült „hajnali rajtütések” helyett a GVH-nak a jövőben a helyszíni kutatásokat lehetőleg 8 és 20 óra között kell lefolytatnia. A módosítás ugyanakkor szélesebb körben teszi lehetővé a bizonyítékokhoz való hozzáférést, így a GVH jogosult lesz például a mobilszolgáltatóktól cellainformációkat kérni, amely adott esetben alkalmas lehet egy kartell-megállapodás helyszínén történt tartózkodás bizonyítására is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.