BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Váláshoz vezet a munkanélküliség

A házasságok stabilitását leginkább fenyegető tényező egyértelműen a munkanélküliség – állapította meg legújabb elemzésében a KSH. A kutatók az utóbbi két népszámlálás adatai alapján most először mutatták ki, hogy a gyermektelen nők halandósága magasabb, mint a gyermekeseké. Rámutattak: minél képzettebb valaki, annál később vállal gyereket. Viszont nem a főiskolát, egyetemet végzettek körében a legalacsonyabb a termékenység, hanem az érettségizetteknél. A menyasszonyok is egyre idősebbek, átlagosan 29,5 évesen mennek először férjhez a hölgyek. Ez a kutatás is megerősítette, hogy az egyedülállók hamarabb halnak, mint akik házasságban élnek, valamint azt is, hogy a képzettséggel együtt jelentősen emelkedik a várható élettartam.

A termékenység szintje és a fiatalon vállalt anyaság között továbbra is igen erős a kapcsolat: minél fiatalabb korban vállalják első gyermeküket az anyák, annál több gyermeket szülnek életük folyamán – írják a Népesedési folyamatok társadalmi különbségeit taglaló jelentésükben a KSH kutatói. Ez a magatartási minta elsősorban az alacsonyabb iskolai végzettségű nőkre jellemző.

A nyolc általánost el nem végzettek ugyanúgy tizenéves korukban vállalják első gyermeküket, mint tíz vagy húsz évvel ezelőtt: sőt még korábban, akik legalább az általános iskolát kijárták, azok a húszas éveik elején, míg a középfokú végzettségű és érettségizett nők 25-29 éves, az egyetemet vagy főiskolát végzettek pedig a harmincas éveik elején vállalnak a leggyakrabban gyermeket. Nem egészen húsz évvel ezelőtt 1995-ben történt meg először, hogy a 20-24 évesek helyett a 25-29 évesek nők lettek a domináns korosztály a gyermekvállalásban, míg a második váltásra mindössze másfél évtizedet kellett várni: 2010-ben – és az óta is - a 30–34 éveseké lett e téren a vezető szerep.
Az iskolai végzettség szintjének emelkedésével – és a gyermekvállalási életkor kitolódásával - csökken az átlagos gyermekszám, ami azonban a legalacsonyabb értéket nem a felsőfokú végzettségűek, hanem az érettségizettek körében éri el. Fontos változás azonban az utóbbi évtizedekben, hogy a szülőképes korú nők körében csökkent az alacsonyabb végzettségű, de magasabb termékenységűek aránya, a magasabb végzettségű és alacsonyabb termékenységűeké pedig nőtt.
A KSH kutatói a gazdasági aktivitás és a gyermekvállalás összefüggését is vizsgálták, és azt találták, hogy a foglalkoztatott nők várható átlagos gyermekszáma (1,61) jóval meghaladja az országos átlagot (1,31). Az egyszerű reprodukciós szintet meghaladó, illetve azt megközelítő termékenységi szintet viszont csak a munkanélküli (2,19) és az inaktív kereső nők érnék el (2,08). A legkevesebb gyermekszámra, átlagosan kevesebb, mint egy gyermekre az eltartott nők számíthatnak.
Most először vizsgálták kutatók, hogy vajon befolyásolja-e, és ha igen, mi módon a nők halálozását a vállalt gyermekek száma. Az adatok egyértelműen azt bizonyítják, a kétgyermekes nők halandósága a legalacsonyabb, de a korcsoportok döntő többségében a három- vagy négygyermekesek mortalitása is alacsonyabb, mint a gyermekteleneké.
A rendszerváltás óta közel 45 százalékkal csökkent a házasságkötések száma, és napjainkra gyakorlatilag eltűntek a tizenéves menyasszonyok, és igencsak megritkultak a húszas éveik első felében járó nőké is. Az először házasságra lépők átlagéletkora a 1990-es évek elején még 22 év volt, 2013-ban már 29,5 év, ami azt jelenti, hogy két évtized alatt 7,5 évvel lettek idősebbek az először házasuló menyasszonyok. Ilyen mértékű változást a statisztikusok soha korábban nem figyeltek meg.
A 2011-es népszámlálás adatai alapján azt is megnézték, hogy végzettség alapján mekkora az esélye annak, hogy egy nő nem marad hajadon. Azt találták, hogy a képzettebbek nagyobb eséllyel találnak párt, és a különbség igen jelentős, több mint ötszörös a legmagasabb végzettségűek javára. A gazdasági aktivitást vizsgálva a kutatók azt találták, hogy a fiatalon csak a munkanélküliek és az inaktív keresők (döntő többségükben gyermekgondozásban részesülők) kötnek házasságot. A foglalkoztatott nőknek a legnagyobb az esélyük arra, hogy 50 éves korukig házasságot kötnek – tehát jogilag nem maradnak hajadonok -, míg erre az eltartottak és inaktív keresők esélyei a legkisebbek. (Itt inkább a házasságon kívüli együttélési formák a jellemzőek.)
A válások életkor szerinti jellemzői nem változtak az elmúlt két évtizedben, mert jelenleg ugyanúgy a húszas éveikben járó nők válnak a leggyakrabban, mint tíz vagy húsz évvel ezelőtt. Érdekes, hogy a harmincas éveik végéig az egyetemet, főiskolát végzett nők körében a legritkább a válás, majd a negyvenes éveik második felétől átveszik a vezető szerepet, és náluk a leggyakoribb a válás valamennyi iskolai végzettségű kategória között. A házasságok stabilitását leginkább fenyegető tényező ugyanakkor egyértelműen a munkanélküliség, függetlenül attól, hogy a férj vagy a feleség állástalan. Ahol mind a ketten munkanélküliek, ott a válások gyakorisága ott a több mint négyszerese az országos átlagnak.
Az iskolai végzettség szerinti halandósági különbségek kapcsán az Eurostat 2010-es adataira hivatkozva rámutatnak: egy felsőfokú végzettségű nő születésekor várható átlagos élettartama 5,5 évvel több, mint egy alapfokú végzettségűé - a férfiaknál ez a különbség csaknem 13,5 év. A KSH kutatói most is megerősítették, hogy a házasságban élők tovább élnek. A halandóságbeli eltérések mindhárom nem házas népességkategóriában (nőtlen/hajadon, elvált és özvegy) megfigyelhetőek a házas népesség javára. Egyes életkorokban – különösen – a férfiak körében kétszerese, háromszorosa a nem házas népesség mortalitása, mint a házasoké. Az okokról eltérő nézetek és elképzelések, igazolt vagy cáfolt hipotézisek léteznek. A „szelektív” koncepció szerint eleve azok kötnek inkább házasságot, akik már a párválasztás időszakában is „egészségesebbek” voltak, a „protektív” megközelítés viszont a párkapcsolatok és ezen belül a házasságok védelmező hatásait hangsúlyozzák.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.