A korábbi olasz külügyminiszter tudatta, hogy a feladatkörök megoszlanak, például a tengeri jelenlét és a felelősség megosztása a menekültek befogadásában a belügyminiszterek hatáskörébe tartozik. Mogherini azt is elmondta, hogy Donald Tuskkal, az Európai Tanács elnökével is egyeztetnek majd, s ha a héten rendkívüli uniós csúcstalálkozó összehívására lesz szükség, akkor azt is előkészítik.
Mogherini tudatta, hogy a tanácskozás napirendjén egyébként is szereplő Líbia kérdése a tragédia okán az első helyre került.
"Európaiként erkölcsi kötelességünk, hogy most a felelősségünkre összpontosítsunk, hogy megakadályozzuk, hogy ezek a tragédiák újra és újra megismétlődjenek" - húzta alá Mogherini. Hozzátette: "nincs könnyű megoldás, nincs varázsszer, de adott a felelősség, amelyen mindannyiunknak osztoznunk kell".
A külügyi főképviselő kiemelte, hogy a kérdés rendezéséhez szükséges sok jogkör a tagállamok kezében van, ugyanakkor az EU-nak is erkölcsi kötelessége, hogy minden tőle telhetőt megtegyen, mert a szervezet hitelessége is kockán forog. "Nem ismételgethetjük, hogy soha többé, ha nem cselekszünk ennek megfelelően" - hangoztatta Mogherini, emlékeztetve egyúttal, hogy az Európai Unió az emberi jogok védelmében és az emberi életek megóvására jött létre, s ezzel összhangban kell cselekedni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.