A mai első napirendi pontként a reklámadó módosításáról tartották meg kivételes eljárásban a vitát - erről a törvényjavaslatról még ma délelőtt szavaztak is. Tállai András államtitkár arról beszélt a vita elején: olyan megoldásban gondolkozott a kormány, amely megfelelne az EU-nak is. Vantara Gyula, a Fidesz vezérszónoka is azt mondta: egy EU-s jogvita következményeit mérlegelve indokolt a módosítás. Ezért döntött úgy a kormány, hogy a legkisebbeknek 0, másoknak 5,3 százalékos legyen a kulcs. Így szerintük elérhető ugyanaz a bevétel, mint amivel eredetileg számoltak. Persze Vantara felhozta a Fidesz tavalyi érveit is: mint mondta, a kereskedelmi média műsorait úgy állítják össze, hogy nagy bevétel legyen, nem úgy, hogy a társadalom - szerinte magasabb szintű - igényeit vennék figyelembe.
Az MSZP vezérszónoka, Burány Sándor szerint büntetőadóról van szó, ennek a szektornak sem kéne semmilyen különadót fizetnie. Ráadásul szerinte a független sajtó jár a legrosszabbul, mert a kormánypártiakat kompenzálják más módokon.
A jobbikos Novák Előd arról beszélt: látható, hogy a kormány azt teszi, amit az EU diktál. Szerinte a szennyező fizet elvnek kéne érvényesülnie a reklámpiacon is, a társadalmilag káros reklámokért kéne többet adózni.
Schiffer András (LMP) szerint sem reklámadóról van szó, hanem médiaadóról, illetve fideszes bandaháborúról. Önmagában a reklámadóról gondolkodni fontos, ez a törvény azonban kizárólag a zsákmányzserzésről szól és a média szabadságát korlátozza - mondta.
A délelőtt jött egy nagyobb szavazási hullám. Döntöttek a Kiotói Jegyzőkönyv dohai módosításának kihirdetéséről, az ITU Telecom World 2015 konferencia megrendezéséről, a Visegrádi Szabadalmi Intézet felállításáról.
A nemzetközi szerződések után a gyerekek felé fordulnak: az óvodai étkeztetés ingyenességéről, majd a Gyermek és Ifjúsági Alapról szavaznak. A képviselők 167 igen szavazattal, egyhangúlag döntöttek a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvény módosításáról, amely megalapozza a szükséges források biztosítását az idei és a következő évek központi költségvetésében.
Szeptember 1-jétől ingyenes gyermekétkeztetésre jogosultak a három vagy több gyermekes családok, a tartósan beteg vagy fogyatékos gyermekek és testvéreik, valamint azok a családok, ahol az egy főre jutó nettó jövedelem nem haladja meg a nettó minimálbér 130 százalékát, jelenleg 89 ezer 408 forintot. A tehetősebb, háromnál kevesebb egészséges gyermeket nevelő szülőknek továbbra is kell térítési díjat fizetni az étkezésért.
A jogosultság megállapítása önbevalláson alapul, a szülői jövedelemnyilatkozatban foglaltakat nem vizsgálja sem az intézmény, sem a települési önkormányzat jegyzője.
Ezután átírták még az idei költségvetést is. Varga Mihály javaslata a költségvetési hiányt 15 milliárd forinttal emeli. Az előterjesztésben foglalt változtatások teremthetnek fedezetet Magyarország kurdisztáni katonai szerepvállalásához, továbbá kísérletet tesznek a fővárosi közösségi közlekedés pénzügyi helyzetének hosszú távú stabilizálására is, a BKV Zrt. korábbi időszakokról felhalmozódott 52 milliárd forint összegű adósságának állami átvállalásával.
Majd a köznevelési törvényt módosították. Új intézményfajtákat, szakgimnáziumokat és új típusú szakközépiskolákat vezetnek be 2016. szeptember 1-jétől. A módosítás nyomán szakgimnáziumban szakmai érettségi vizsga és szakképesítés lesz szerezhető. A szakiskolák helyébe lépő szakközépiskolákban az első három év után szakmai vizsgát tehetnek a diákok, majd további két év alatt felkészülhetnek az érettségire.
Szavaznak a bíróságok illetékességi területét meghatározó törvényről, az adócsomagról, a szakképzési és felnőttképzési törvényról, valamint a géntechnológiai tevékenységet szabályozó jogszabályról.
A szavazások után, nem sokkal dél előtt kezdődött a nap legfontosabb vitája: elkezdték tárgyalni a 2016-os költségvetést. A büdzsét Varga Mihály mutatja be, a nemzetgazdasági miniszter beszéde után pedig az Állami Számvevőszék, majd a Költségvetési Tanács elnöke kommentálja a büdzsé tervét. Ezután az öt frakció vezérszónokai következnek, majd a többi képviselő beszélhet, ma még összesen hat óra hosszan. Csütörtökön és pénteken ezt majd folytatják, összesen 30 órán át tarthat a büdzsé vitája.
Ám ekkor sem ér még véget a mai ülés: előbb egy bolgár-horvát-magyar-osztrák megállapodásról tárgyalnak, amely szerint a közlekedési jogsértések elkövetőit lehetne külföldön is hatékonyabban büntetni. A nap utolsó napirendi pontjaként az e-kártya megvalósításához kellő törvényekről tárgyalnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.