BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lép az EU a menekültügyben

Négyszer annyi menekültet fogadna be az EU, mint áprilisban tervezték. Az állandó kvótarendszerre év végéig lesz javaslat, addig is lecsapnának az embercsempészekre.

Két éven belül 20 ezer nemzetközi védelemre szoruló bevándorlónak tenné lehetővé a letelepedést az Európai Unióban az a drámai menekülthelyzet kezelését célzó javaslatcsomag, amelyet tegnap tett közzé az Európai Bizottság. Az április végi uniós csúcson megtárgyalt előzetes tervezet még csak 5 ezer menekült letelepítését helyezte kilátásba – ennyi azonban akár egy hét alatt is érkezik, egyedül Olaszországba, a Földközi-tengeren keresztül.

Ami a kvótarendszert illeti, május végéig születik javaslat egy átmeneti elosztási mechanizmusra – közölte a bizottság  –, az állandó rendszerről szólót pedig 2015 végéig terjesztik elő. A mostani közlemény függelékében azonban már benne van, milyen kritériumok alapján határoznák meg az egyes országokban elhelyezendő menekültek számát: 40-40 százalékos arányban esik latba az adott ország lakosainak száma és a GDP nagysága, 10-10 százalékkal veszik figyelembe a 2010–2014 között oda érkezőket (egymillió lakosra vetítve), illetve a munkanélküliségi rátát.

Mindezek alapján Magyarországnak az EU-ba menekülők 1,79 százalékát kell majd befogadnia (a 28 országból 11-re jut ennél kevesebb), az első 20 ezerből ez 307 főt jelentene. A javaslatcsomag finanszírozási melléklete szerint Magyarország a 2014–2020-as költségvetési időszakban 23,7 millió eurót kap a belbiztonsági alapból határvédelmi és vízumügyi célokra, a menekültügyi, migrációs és integrációs alapból pedig 40,8 millió euróhoz jut.
Azonnali teendő a bizottság szerint, hogy közös biztonság- és védelempolitikai műveletetekre kerüljön sor az emberkereskedelmi hálózatok  felszámolására, összhangban a nemzetközi joggal. Egy a The Guardian által megszerzett, hétfőn az uniós külügyminiszteri értekezlet elé kerülő dokumentumból kiderül, mit kell ezen érteni: az EU katonai úton akarja felszámolni az embercsempész-hálózatot, légi és vízi műveleteket hajtanának végre a Földközi-tengeren – beleértve Líbia felségvizeit is –, az ENSZ jóváhagyásával.

A csempészek hajóinak és egyéb eszközeinek megsemmisítéséhez szüksége lehet szárazföldi műveletekre is – teszi hozzá a dokumentum –, ez életeket is követelhet. A műveletekben legalább tíz uniós ország venne részt, köztük Nagy-Britannia, Franciaország, Spanyolország és az egészet irányító Olaszország. Az akciót a júniusi EU-csúcsnak kell jóváhagynia, a jelentés azonban emlékeztet arra, hogy jelenleg is mintegy 200 ezer ember készül átvergődni a tengeren Líbiából Olaszország déli partjaira.

Pénz jut a tengerre

Idén és jövőre meg kell háromszorozni a Földközi-tengeren, illetve az Égei-tengeren zajló mentőakciók, a Triton és a Poseidon műveletek kapacitásait és eszközeit – említette az azonnali lépések között a bizottság –, ehhez 80 millió eurót rendelnek hozzá most rögtön; az új Triton művelet tervét május végén terjesztik elő.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.