BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Parlament: a miniszter sem támogatja a halálbüntetést

Egy új korszak költségvetéséről beszéltek a kormánypárti felszólalók a mai parlamenti ülésen, míg az ellenzék a hitelek forintosítását, az egészségügy rossz helyzetét és a nyugdíjkérdést választotta fő témájának.

Teljes létszámúra egészült ma ki a parlament: a hétfői ülésnap elején a jobbikos Rig Lajos, a tapolcai időközi választás győztese letette a képviselői esküt. Így mostantól hivatalosan is két mandátum távolságra van a Fidesz a kétharmadtól.

A napirend előtti kört Varga Mihály nyitotta: a nemzetgazdasági miniszter arról beszélt, hogy a magyar gazdaság jó pályán van, és egyre több nemzetközi elemző jelzi ennek a pályának a tarthatóságát. Varga szerint azt, hogy a magyar gazdaság kiemelkedően jól teljesít, nem csak a magyar kormány állítja, hanem az Európai Bizottság, az IMF, az OECD, a nagy nemzetközi intézmények, valamint a piaci elemzők is. A miniszter kijelentette: olyan költségvetést készítenek elő 2016-ra, amely további növekedéssel, a hiány 3 százalék alatti mértékével és a fogyasztás növekedésével számol.

Az LMP-s Schiffer András úgy reagált a miniszter szavaira: szemfényvesztést láthattak a parlamentben, valójában egyre több az adó és nagyobb a szakadék a szegények és a gazdagok közt. A jobbikos Z. Kárpát Dániel szerint Varga arról nem beszélt, hogy Magyarország egy összeszerelő üzem, amit a multik tartanak el. Az MSZP-s Burány Sándor pedig a dolgozók szegénységéről és a kis cégek megszűnéséről beszélt. Erre válaszolta a Fideszből Rogán Antal azt: ahhoz képest kell nézni a helyzetet, ahonnan 2010-ben elindultak. Később Rogán a Fidesz napirend előtti felszólalójaként is a 2016-os költségvetést dicsérte, amit az adócsökkentés költségvetésének nevezett.

A KDNP nevében napirend előtt Vejkey Imre beszélt a halálbüntetés ellen. Mint mondta, nem csak erkölcsileg elfogadhatatlan egy ilyen középkori büntetésmód, és nem csupán az a baj vele, hogy a bírói tévedés esetén nem lehet visszavonni, hanem a bűnözéstől sem tart vissza. Répássy Róbert államtitkár válaszában azt mondta: az igazságügy-miniszter sem támogatja a halálbüntetést, "ha valóban tenni akarnak a halálbüntetés ellen, menjenek az Egyesült Államok nagykövetsége ellen, és ott tiltakozzanak".

Az MSZP napirend előttijét Tukacs István tartotta meg - ő az egészségügy rossz helyzetéről beszélt, neki Rétvári Bence válaszként elmúltnyolcévezett egy sort. Az LMP-ből Schmuck Erzsébet a devizahitelek forintosításáról beszélt, szerinte még így is többet kell visszafizetni, mint amennyi indokolt volna. Tállai András államtitkár persze optimistább, szerinte egy olyan megoldást találtak, amely az adósok és az államkassza számára is működőképes. A Jobbikból Sneider Tamás szólalt fel, újra azért, hogy a férfiak is mehessenek nyugdíjba korkedvezménnyel. Neki is Rétvári Bence válaszolt - az államtitkár azt kérdezte, hogy a Jobbik miért nem szavazta meg a nők korkedvezményes nyugdíját.

A szokásos interpellációs kör előtt Hende Csaba és Vadai Ágnes mentelmi ügyét tárgyalják meg - egyikük mentelmi jogát sem függesztették fel. Ezután jöhettek az interpellációk, majd az azonnali kérdések.

Meddig kívánják még a devizahiteleseket átverni? - ezzel a címmel tett fel interpellációt Burány Sándor. Az MSZP-s képviselő szerint sokan nem értik, mi alapján jöttek ki az elsezámoló levelekben a számok, ráadásul még így is sokan sok pénzzel tartoznak a bankjuknak. Tállai András szerint a képviselő aggodalma a devizahitelesekért "most, 2005-ben" már hiteltelen, mert az MSZP-s kormányok idején alakult ki a devizahitelezés problémája.

Szél Bernadett (LMP) arról interpellálta Lázár Jánost: mennyibe kerülne felmondani a paksi szerződést. A miniszter azt válaszolta: már minden lényegi akadály elhárult az atomerőmű kapacitásának fenntartása elől.

Hogyan lehetséges, hogy a kormány és a Gazdaságkutató Intézet, valamint a Költségvetési Felelősségi Intézet ennyire különbözőképpen ítéli meg a magyar gazdaság, költségvetés helyzetét? - erről szólt Révész Máriusz (Fidesz) interpellációja - Tállai András persze lecsapta a magas labdát, és azt válaszolta, hogy politikai okokból.

Az egyik interpellációt nem tudta elfogadni a parlament: amikor a jobbikos Sneider Tamás a korkedvezményes nyugdíj eltörléséről interpellált, az államtitkári válasz után nem volt meg a határozatképesség. Jakab István, az ülést vezető alelnök úgy döntött, hogy a következő ülésen szavaznak újra. Czomba Sándor válaszáról később mégis újra szavaztak, és akkor már elég képviselő ült bent, így a kormánytöbbség el is fogadta azt.

Az MSZP-s Szakács László az egészségügy témájánál maradt: ő is az ápolók túlóráiról és fizetéseiről interpellált. Zombor Gábor államtitkár válaszában arra hivatkozott: az intézmények azt mondták, hogy kifizetik a túlórákat, csak épp van, ahol csúszással.

A jobbikos Szilágyi György azt az azonnali kérdést tette fel: miközben a paralimpikonok nagyon nehéz helyzetben vannak, gyakran elég ételhez sem jutnak a sporthoz, hogyan fordulhatott elő, hogy Deutsch Tamás, a paralimpiai bizottság javaslatára Görömi Zsolt, a bizottság elnöke hárommillió forintot kapott a szervezet költségvetéséből, hogy kifizesse a végtörlesztését. Rétvári Bence a választ szinte teljesen kikerülve 2012 óta teljesen más finanszírozási rendszerben adja az állam a sporttámogatásokat, és több pénzhez jutnak a paralimpikonok. Mint mondta, a bizottság eljárása teljesen független a kormányzattól.

A balatoni települések vasárnapi zárva tartásáról tett fel a parlamentben azonnali kérdést az MSZP-s Harangozó Gábor. A képviselő szerint amekkora tömeg szombatonként van, az olyan közlekedési káoszt okoz, hogy az már a turistákat is elriaszthatja. Ezen kívül a cégeknek is nagy bevételkiesést fog okozni a kötelező zárva tartás a nyári szezonban. Minden vasárnap egymillió ember dolgozik az országban - válaszolta Lázár János. Szerinte nem egészséges, hogy egymillió embernek kell dolgoznia vasárnap. "Sokkal inkább a vasárnap dolgozók védelmében hoztuk meg ezt a döntést, minthogy bármiféle piacra beavatkoztunk volna" - mondta a miniszter.

Késő délután két LMP-s javaslat tárgysorozatba vételéről tárgyaltak: a zöld párt a vagyonnyilatkozat-tételi szabályokon, illetve a Nemzeti Vidéjkstratégiáról szeretne tárgyalni. Ha ezeken túljutottak, bizottsági jelentéseket beszéltek át: az energiahatékonyságról, majd a polgárőrségről tárgyaltak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.