Felzárkózik a gazdaság
Tavaly már az Európai Unió átlagának 68 százalékát érte el az egy főre jutó, vásárlóerő-paritáson számított GDP Magyarországon (2013-ban még csak 66 százalékon állt a mutató, és most hosszú idő után tudott érdemben növekedni). A magyar gazdaság teljesítménye tehát közelebb került a fejlettebb európai országokhoz, ám a lemaradás még most is jelentős.
De nem nő a fogyasztás
A lakosság egyelőre nem igazán érezheti a kedvező fejleményeket. Az egy főre jutó fogyasztás még most is csak az uniós átlag 62 százalékán áll, ebben 2011 óta nincs semmilyen változás, vagyis a gazdasági növekedés ellenére a lakossági fogyasztás nem közeledik az uniós átlaghoz, az ahhoz mért közel 40 százalékpontos lemaradás pedig igen jelentős.
A magyaroknál kevesebbet csak a horvátok (59 százalék), a románok (55) és a bolgárok (49) fogyasztanak. A régiós országok közül Szlovákia és Lengyelország lakosai is sokkal többet vásárolnak: náluk 74 százalékos az egy főre jutó fogyasztás az uniós átlaghoz képest.
Luxemburg az élen
Az Európai Unió országai közül Luxemburg teljesít a legjobban. Ott az uniós átlag 140 százalékát teszi ki az egy főre jutó fogyasztás, a GDP pedig több mint 2,6-szorosa az átlagnak. Németország áll a dobogó második helyén, itt 24 százalékkal többet fogyasztanak, mint az átlag, a harmadik pedig a szomszédos Ausztria, ahol 21 százalékkal vásárolhatnak többet az emberek. Dánia, Belgium és Svédország is jobban teljesít, miközben a periférikus euróövezeti országok nem tudták elérni az uniós átlagot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.