BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sanders és Trump is hatalmasat nyert New Hampshire-ben

Mindkét nagy amerikai pártnál húsz százalékpont körüli különbséget hozott a második előválasztás.

A demokratáknál Bernie Sanders, a republikánusoknál Donald Trump nyerte a New Hampshire-i előválasztást. Az eredmény megfelel annak, amit a közvélemény-kutatók vártak, a nagy kérdés az, hogy ez mennyire változtathatja meg az elnökjelöltségért folyó harc irányát.

Demokrata oldalon egy percig sem volt kérdéses Sanders győzelme, a tét az volt, mennyivel nyeri az államot, ahol nagyjából tavaly nyár vége óta vezetett a felmérések szerint. Hillary Clinton számára már az is nagy sikerrel ért volna fel, ha egyszámjegyű lett volna a különbség, de ezt nem sikerült elérni: 89 százalékos feldolgozottságnál Sanders 60, Clinton 38 százalékon áll.

Az önmagában is csak kicsit meglepő, hogy ekkora a különbség - New Hampshire-ben jól ismerik a szomszédos Vermont szenátoraként dolgozó Sanderst, négyszer annyit költött a kampányra ott, mint ellenfele, és azt jól lehetett tudni, hogy az ott többségben lévő fiatal fehér liberális szavazók közt kiugró az ő népszerűsége. Az azonban még ennél is sokkal fontosabb lehet, hogy gyakorlatilag minden szavazói rétegben ő nyert - egyedül a 65 év fölöttiek közül támogatták látványosan többen Clintont. A következő jelölőgyűlés helyszínén, Nevadában, valamint a február végi dél-karolinai előválasztáson ugyanilyen elsöprő fölényt mérnek egyelőre, csak épp Clinton javára - a ma estét tehát akár úgy is tekintheti Sanders: van másfél hete, hogy egy sikeréből nagy lélektani előnyt faragjon, és bebizonyítsa, a számára idegen terepen is tud nyerni.

A republikánusoknál szintén nem okozott bizonytalanságot a mai győztes: Donald Trump 88 százalékos feldolgozottságnál 35 százalékon áll. A populista ingatlanmilliárdos mögött a mezőny azonban összeszűkült: második helyen az eddig esélytelenebbnek tartott John Kasich áll 16 százalékkal, az iowai győztes Ted Cruz csak a harmadik helyre jött be 12 százalékkal, őket pedig a 11 százalékos Jeb Bush és Marco Rubio követi. Cruz ennél sokkal többet nem is várhatott, New Hampshire hagyományosan gyenge terep az ultrakonzervatívok számára, Kasich, Bush és Rubio harca a pártelit és a mérsékelt szavazók figyelméért azonban szinte tökéletes holtversenyben áll, ez pedig ismét csak Trumpot erősítheti.

Bernie Sanders győzelmi beszédében azt mondta: az amerikaiak nem fogadnak el egy olyan gazdaságot, ahol a felső egy százaléknak jut minden. Megígérte: nem engedi, hogy a republikánusok még egyszer válságba küldjék az országot, megfékezi a Wall Streetet, megadóztatja a spekulánsokat, és egy igazságosabb, az észak-európaihoz hasonló szociális ellátórendszert vezet be elnökként. A Wall Street ellen szólalt fel Clinton is, aki egyben igazságosabb válságkezelést is ígért - mint mondta, a tét az, hogy ki tudja a legjobban véghezvinni a változást.

Trump azt ígérte: nagyobb lesz a hadsereg, ha ő lesz az elnök, visszavonja Obama egészségügyi reformjait, és rendbeteszi a gazdaságot.

Ami pedig a nyári jelöltállító gyűléseket illeti, New Hampshire-ben a demokraták 24 delegáltat választottak ma oda, a republikánusok 23-at - mindkét szám elenyészően kicsi ahhoz képest, hogy 2382, valamint 1237 kell a sikerhez, a mostani választás jelentősége sokkal inkább lélektani volt. Az eddig szavazó két államot összesítve Sanders 34-32-re vezet Clinton előtt, republikánus oldalon pedig Trump 18, Cruz 10, Rubio 9, Kasich 4, Bush és a ma leszereplő Ben Carson 3-3, Carly Fiorina pedig 1 delegáltat szerzett eddig. Folytatás február 20-án - a demokraták Nevadában szavaznak, ahol Sandersnek alaposan bele kell húznia, ha le akarja dolgozni tetemes hátrányát, a republikánusok pedig Dél-Karolinában, ahol 1968 óta a négy évvel ezelőtti kivételével mindig a későbbi elnökjelölt tudott nyerni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.