Megvonta a bizalmat Tihomir Oreskovic technokrata kormányfőtől a horvát parlament, ezzel automatikusan megbukott a kormány is.
A nagyobbik kormányzó párt, a jobboldali Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) június 7-én nyújtott be bizalmatlansági indítványt Tihomir Oreskovic ellen, akit egyébként korábban éppen a HZD javasolt erre a posztra.
A legtöbb parlamenti párt, köztük az ellenzéket vezető Szociáldemokrata Párt (SDP) és a nemzeti kisebbségek képviselők is Tihomir Oreskovic visszahívását támogatták és előre hozott parlamenti választások kiírását követelték a vitában.
Tihomir Oreskovic parlamenti felszólalásában beszámolt az elmúlt hónapokban végzett munkájáról és elutasította a HDZ vádjait. A bizalmatlansági indítványt benyújtó HDZ-és képviselők az indoklásban egyebek között felrótták Oreskovicnak, hogy a gazdasági és szociális ügyek, a munkahelyteremtés helyett főként azzal foglalkozott, hogy új vezetőket nevezzen ki a bűnüldöző szerveknél. Szerintük a kormányfő politikai feszültség alatt tartotta az országot annak érdekében, hogy nagyobb politikai hatalomra tegyen szert.
A HDZ vezette koalíció úgy ítélte meg, hogy Oreskovic veszélyeztette az ország működését és pénzügyi stabilitását "politikailag felelőtlen viselkedésével", például azzal, hogy politikai legitimitás nélkül kérte azoknak az embereknek a lemondását, akik őt megválasztották. Oreskovic két hete ugyanis lemondásra szólította fel mindkét helyettesét, arra hivatkozva, hogy a Tomislav Karamarko első miniszterelnök-helyettes, HDZ-elnök és Bozo Petrov miniszterelnök-helyettes, a kisebbik kormányzó párt, a Híd Függetlenek Listája elnöke között kialakult személyes ellentét túl nagy teher a kormánynak és az országnak. Oreskovic felszólítása után a HDZ bizalmatlansági indítványt nyújtott be a kormányfő ellen.
Oreskovic beszédében azt hangoztatta, leváltásának valódi oka az, hogy ő a nemzeti érdekek megvédésén munkálkodott. Kiállt amellett, hogy folytatódjon a döntőbírósági eljárás a Mol-INA ügyben, és új tárgyalásokat kezdeményezett, ami egyeseknek nem felelt meg - hangsúlyozta. A miniszterelnök úgy vélte, kormánya egyének személyes érdekei miatt bukik meg, ha úgy dönt a parlament. Oreskovic felszólalása után elhagyta az üléstermet.
Ivan Suker, a HDZ frakcióvezetője a bizalmatlansági indítványban felsorolt érvek mellett az ország rossz gazdasági döntéseire figyelmeztetett, amelyek miatt szerinte a kormányfőnek távoznia kell. A HDZ miniszterei és Tomislav Karamarko nem jelentek meg a parlamenti vitán.
Zoran Milanovic SDP-elnök elmondta, hogy pártja támogatni fogja Oreskovic visszahívását, és előre hozott parlamenti választások mielőbbi kiírását sürgette. "Felkészültünk a választásokra, de nem örülünk neki, mert ebben a helyzetben senki sem lehet boldog" - mondta Milanovic.
Miroslav Simic, a Híd frakcióvezetője azt hangoztatta, Oreskovic visszahívására nincsenek érvei, a vádak mind "kitalációk". A Híd nem támogatja a kormány megbuktatását és nem vesz részt új parlamenti többség létrehozásában sem - hangsúlyozta. Kijelentette, ha megbukik a kormány, a Híd a horvát parlament azonnali feloszlatását fogja támogatni.
A kisebb ellenzéki pártok szerint a kormány megbukott, a szakértői kormányra tett kísérlet nem volt sikeres. Szerintük a csütörtöki vita nem Oreskovic visszahívásáról, hanem az egész kormány visszahívásáról szól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.