1990 és 2012, vagyis a mostani elnök-pártfőtitkár, Hszi Csin-ping hatalomra jutása között a taglétszám évente átlagosan 2,2 százalékkal bővült. Azóta a növekedés ütemében jelentős csökkenés mutatható ki. A legfrissebb statisztikák szerint a KKP 2015 végén 88,76 millió tagot számlált, 1,1 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. Az összlakosság 6,5 százaléka tagja a pártnak.
A tagság egyharmada 40 év alatti, 16 százaléka 30 évesnél fiatalabb, 44 százalékuknak van felsőfokú végzettsége. A kínai kommunistáknak ma több mint fele munkás vagy földműves gazdálkodó, 10 százalék felett van az úgynevezett menedzserek aránya, és 2,3 százalékban képviseltetik magukat a diákok.
A politikai elemzők szerint a tendenciák egyértelműen Hszi Csin-ping tudatos pártépítő elveinek kifejeződései. Ezek egyrészt a minőségre törekvés jegyében szigorúbb szelekciót írtak elő a felvételnél, másrészt a tagság megtisztítását is előírták a nemkívánatos, párttagságra méltatlan "elemektől".
A korrupció ellen kíméletlennek meghirdetett, vég nélküli kampány, az "öntisztulás" politikája azonban sokakat eltántorított a KKP-ba való belépéstől - állapította meg Lin Hsziao-kuang, a Központi Pártiskola kutatója, akit a South China Morning Post című lap idézett.
Mint fogalmazott, a múltban a különböző szintű pártszervezeteknek előírták az éves tagfelvételi kvótát. Mára azonban ebben a folyamatban már nem a mennyiségre összpontosítanak. Az értékelés szempontjai kibővültek, a párt nyitottabbá vált a képzettebbek iránt. 2015-ben a főiskolákon és az egyetemeken toborozták az új tagok több mint 36 százalékát.
A 95. évforduló alkalmából számos megemlékezést, ünnepi eseményt tartanak Kínában. A KKP alapos ismeretét szolgáló oktatási kampány keretében például a közelmúltban arra biztatták a tagságot, hogy lojalitásuk kifejezéseképpen írják le kézzel a párt 15 ezer karakterből álló alkotmányát. Legutóbb arra szólították fel a központi kormányzati szervezetek dolgozóit, hogy jelentkezzenek egy szintén a pártalkotmány tartalmáról szóló teszt megírására.
A Kínai Kommunista Pártot 1921-ben 13 küldött alapította meg Sanghaj francia koncessziós területén, amikor az országban összesen alig ötven tagjuk volt. Az első kongresszust jelentő titkos összejövetelen a későbbi híres vezető, Mao Ce-tung Hunan tartomány képviselőjeként vett részt. A Komintern két képviselőt küldött az eseményre. Az ülést francia rendőrök megzavarták, ezért végül Csiahszingban fejezték be, a Déli-tó egy bárkáján. Bár az esemény július végén történt, a párt születésnapjaként 1945 elején hivatalosan a hónap első napját határozták meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.