BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Így segítenék munkához az alacsonyan képzett bevándorlókat

Rekordszint közelében maradt a nettó bevándorlás az Egyesült Királyságban az idén márciussal zárult egy évben: az országos statisztikai hivatal (ONS) tegnap közzétett jelentése szerint ez idő alatt 327 ezerrel többen érkeztek dolgozni vagy tanulni a szigetországba, mint ahányan elmentek onnan (ezen belül az EU-polgárok 180 ezres nettóval szerepelnek). Az eddigi rekordot a 2015 márciusa előtti tizenkét hónapra mutatta ki az ONS, 336 ezres nettóval. Az uniós országok közül most Romániából és Bulgáriából erősödött csúcsmagasságba a bevándorlás (60 ezer körüli számmal), a 2004-ben csatlakozott nyolc ország esetében viszont 51 ezres plusz helyett már csak 40 ezrest mutattak ki. Ezzel együtt mára Lengyelország lett a legnagyobb küldő ország, megelőzve a hagyományosan élenjáró Indiát, illetve Írországot: az ONS egy másik mostani jelentése szerint 2015-ben mintegy 831 ezer lengyelországi születésű rezidens volt az Egyesült Királyságban, csaknem 750 ezerrel több, mint 2004-ben. Összességében a brit lakosság több mint 13 százaléka, 8,6 millió fő volt külföldi születésű 2015-ben.

A vizsgált időszakban a jelenlegi miniszterelnök, Theresa May a Cameron-kormány belügyminisztere volt, és ebben a minőségében ő volt a felelős a bevándorlásért. A brit uniós kilépésről szóló népszavazást nagymértékben a bevándorlás kérdése döntötte el, és az egyébként maradáspárti May hatalomra kerülése után megismételte elődje ígéretét, hogy tízezres nagyságrendűre mérsékeli a beérkezők nettó számát, az azonban egyelőre nem látszik, miként. A kormányfő szerint neki tiszteletben kell majd tartania a brit szavazók bevándorlással kapcsolatos véleményét, miközben el akarja érni a lehető legnagyobb hozzáférést az egységes európai piachoz. Az EU vezetői viszont már többször is értésre adták: a teljes mozgásszabadság garantálása nélkül nem lesz teljes hozzáférés sem. A kormány bevándorlásügyi főtanácsadója, David Metcalf szerint a miniszterelnök fontolóra vette, hogy munkavállalási engedélyt vezessenek be az alacsony képzettségű uniós bevándorlók esetében: mint a Telegraphnak elmondta, ez hasonlóan működne a korábban mezőgazdasági idénymunkásoknak adott engedélyekhez.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.