A családi kedvezményt is figyelembe véve 197 200 forintra becsülhető a novemberi nettó átlagkereset. A közfoglalkoztatottak nélkül számolva az átlagos bruttó kereset meghaladta a 300 ezer forintot, a nettó pedig átlépte a 200 ezer forintos küszöböt, és 10 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
A vállalkozásoknál 7,1 százalékkal nőttek a bruttó és 8,7 százalékkal a nettó keresetek, míg a költségvetési szférában foglalkoztatottaknál 10,5, illetve 12,2 százalékos volt a bruttó és a nettó keresetek éves emelkedése tavaly novemberben.
A bruttó átlagkeresetek a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágban voltak a legmagasabbak (514 100 forint), a humán-egészségügyi, szociális ellátás területén a legalacsonyabbak (153 300 forint).
A novemberi 1,1 százalékos infláció mellett a nettó reálbérek kiemelkedő mértékben, 8,6 százalékkal emelkedtek – közölte Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. Közfoglalkoztatottak nélkül számolva a bruttó bérnövekedés még dinamikusabb, 8,3 százalék, a nettó bérnövekedés 10 százalék volt, így a reálbérek 8,8 százalékos növekedést értek el.
A TakarékBank szerint idén 10 százalékkal nőhetnek a bérek a bérmegállapodás, a minimálbérek 15 százalékos, a garantált bérminimum 25 százalékos növelése, valamint az egyre fokozottabb szakember hiány miatt. A várt 2,3 százalékos infláció mellett 7,7 százalékos reálbérnövekedést eredményezhet. Egyes hiányszakmákban gyorsuló ütemű bérnövekedésre lehet számítani a következő években is, amit az elmúlt hónapokban folytatott bértárgyalások – egyes esetekben kétszámjegyű bérmegállapodások – is tükröznek, miközben egyes ágazatokban folyatódik az életpályamodellek bevezetése – emelte ki Suppan.
Az elmúlt években elhalasztott fogyasztás, a mérlegkiigazítási folyamat előrehaladása, a devizahitelek rendezése során kiszámíthatóvá váló törlesztőrészletek, valamint a háztartások nettó pénzügyi vagyonának rekordszintre emelkedése miatt a következő években a háztartások fogyasztása lehet a gazdasági növekedés húzóereje, amit az idei év elején némileg ellensúlyozhatnak az elhúzódó extrém hideg időjárás miatti magasabb energiafogyasztás és energiaszámlák – vélekedett Suppan.
A folyamatos béremeléseknek köszönhetően továbbra is kimagasló mértékben, 7,5 százalékkal emelkedtek a reálkeresetek a nemzetgazdaságban 2016 első tizenegy hónapjában - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleményben. "A versenyszférában és a közszférában tapasztalható béremelések a magyar gazdaság erősödését bizonyítják. Az idén januártól érdemben megemelt minimálbérnek és garantált bérminimumnak, illetve a munkáltatói adócsökkentésnek, valamint a közszférában zajló programoknak köszönhetően a béremelések 2017-ben is folytatódni fognak, ami további reálkereset-emelkedést vetít előre" - írja az NGM.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.