A nagykövetnő úgy fogalmazott: "Washington elunta a macska-egér játékot" Észak-Koreával, amikor is Phenjan ballisztikusrakéta-kísérleteket hajt végre és más, az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatait is megsértő akciókkal provokálja a nemzetközi közösséget. Haley szerint az Egyesült Államok nem tudja megváltoztatni Észak-Korea felfogását, "Kína viszont igen".
Nikki Haley elmondta, hogy Donald Trump elnök és Hszi Csin-ping kínai elnök jövő heti floridai tárgyalásain éppen Észak-Korea lesz az egyik fontos téma, és Washington azt szeretné, ha Peking bizonyságát adná, hogy valóban lépéseket tesz az észak-koreai nukleáris és rakétakísérletek leállítására. "Tudom, hogy Kína is le akarja állítani az észak-koreai rakétakísérleteket" - jelentette ki a nagykövet. Hozzátette, hogy ezt az óhaját azonban Kínának tettekkel is bizonyítania kell. Az ENSZ-nagykövet kifejtette, hogy a világszervezetben már a kínai és az orosz nagykövetekkel is közölte: "bizonyos megoldásokra ők is megadhatják a választ, de az Egyesült Államok végre tetteket akar látni".
Figyelmeztetett ugyanakkor arra is, hogy ha Észak-Korea újabb rakétakísérletet hajt végre, vagy olyan interkontinentális ballisztikus rakétát indít, amely elérheti az Egyesült Államokat, akkor a Trump-kormányzat nem ül ölbe tett kézzel annyit mondva csak: "hát, megint végrehajtottak egy kísérletet".
Az észak-koreai probléma megoldását az amerikai adminisztráció számára elsődleges fontosságú kérdésnek nevezte s leszögezte, hogy Washington elvárja Kína és Oroszország lépéseit is.
Donald Trump elnök egyébként egy csütörtök esti Twitter-bejegyzésében azt prognosztizálta, hogy tárgyalásai a kínai elnökkel nehéznek ígérkeznek.
Nikki Haley ENSZ-nagykövet kitért a palesztin-izraeli konfliktusra is, és azt mondta, hogy "az amerikai népre nézve sértő volt" az ENSZ Biztonsági Tanácsának decemberi határozata, amelyet az akkori amerikai nagykövet tartózkodásával fogadtak el, s amely elítélte a zsidó telepek létesítését a megszállt palesztin területeken. Leszögezte, hogy a határozat visszavonását nem kezdeményezik. Közölte: a Trump-kormányzat több más lépést tett, hogy kiegyensúlyozza a megítélése szerint Izrael-ellenes elfogultságot. Példaként említette, elérték, hogy António Guterres ENSZ-főtitkár levetette az ENSZ honlapjáról azt a bizottsági jelentést, amely arról értekezett: Izrael "apartheid rezsimet" hoz létre.
Haley panaszkodott a genfi székhelyű Emberi Jogi Bizottságra is, amely szerinte szintén elfogult Izraellel szemben, s közölte, hogy nemsokára Genfbe utazik.
A nagykövet kitért Szíriára is, az interjúnak ezt a részét azonban a nagykövet irodája már jóval korábban, csütörtökön délután nyilvánosságra hozta. Nikki Haley ebben a részben szögezte le, hogy az Egyesült Államoknak immár nem elsődleges célja Aszad szíriai elnök elmozdítása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.