A néppárti, szociáldemokrata, liberális és zöld frakció által beterjesztett dokumentumban elvetették a párhuzamos tárgyalások lehetőségét. "Csak akkor kezdődhetnek meg a tárgyalások a felek közötti jövőbeli kapcsolat feltételeiről, ha megfelelő ütemben haladnak az egyeztetések a kilépési megállapodásról" - tájékoztatott a parlament sajtószolgálata, miután a testület szerdai plenáris ülésén megszavazták a kritériumokat tartalmazó határozatot. (Jean-Claude Juncker szerint a rendezetlen kiválás beláthatatlan következményekkel járna.)
Ennek kapcsán megjegyezték, hogy bármilyen átmeneti megállapodás maximális időtartama három év lehet. A jövőbeni kapcsolatokra vonatkozó megegyezés pedig csakis azután köthető meg, hogy az ország ténylegesen kivált az unióból. Az Európai Parlament szerint nem lenne tanácsos a jövőbeni gazdasági kapcsolatok kérdésében ágazati megállapodásokat, a biztonság és a gazdasági együttműködés összekapcsolásával pedig különalkut kötni. Emellett ismételten megerősítették, hogy a négy szabadság - a tőke, az áruk, a szolgáltatások és a munkaerő szabad mozgása - szétválaszthatatlan. Mint írták, elsődleges fontosságú, hogy garantálják a jogait a szigetországban élő uniós állampolgároknak, illetve a briteknek az EU huszonhét országában.
Mint azt a Világgazdaság is megírta, a probléma elsősorban a lengyel közösséget érinti kellemetlenül. A briteknél élő, egymillió-közelire becsült lengyel közösség jövője a most induló kétéves tárgyalássorozaton dől el. Bár hangzatos ígéreteket hallhattunk már arról, hogy a legálisan kint dolgozó, tanuló uniós polgárok maradhatnak, erre senki sem adott még garanciát.
A képviselők hangsúlyozták, hogy az Egyesült Királyságra egészen a kilépés pillanatáig érvényesek maradnak a szerződéses jogok és kötelezettségek. Ide tartozik, hogy Londonnak az EU-ból kilépve is teljesítenie kell majd a közösséggel szemben fennálló pénzügyi kötelezettségeit. Kitértek rá, hogy a folyamat során biztosítani kell az észak-írországi helyzet stabilitását és el kell kerülni a fizikai határ újbóli felállítását. Az uniós parlament "jóhiszemű és átlátható" tárgyalásokra szólította a feleket, az Egyesült Királyságot pedig óva intette attól, hogy bármelyik tagállammal külön egyezkedésbe kezdjen.
Bár szakemberek szerint a parlament csak marginális szerepet fog játszani a tárgyalásokon, az Egyesült Királyság és az EU közötti esetleges egyezséget az Európai Parlamentnek is jóvá kell majd hagynia, sok képviselő pedig azzal fenyegetett, hogy nem fogadják el a megállapodást, amennyiben az valamilyen szempontból sérti az unió alapértékeit.
A brit kormány nemrég megküldte az értesítést a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének aktiválásáról, hivatalosan elindítva az Egyesült Királyság uniós tagságának megszűnéséhez vezető folyamatot. A cikkely kétévi időkeretet határoz meg a kilépés feltételeiről szóló egyeztetésekre. A tárgyalássorozat meghosszabbítható, de ehhez a bennmaradó "huszonhetek" egyhangú beleegyezése is szükséges lenne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.