BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Feszült a transzatlanti viszony

Európai–amerikai akciótervet dolgoznak ki a kereskedelem fejlesztésére – ebben állapodott meg Donald Trump amerikai elnök az EU vezetőivel Brüsszelben.

Az Európai Uniónak és Donald Trumpnak a jelek szerint különbözik a véleménye Oroszországot, a klímaváltozást és a világkereskedelmet illetően – mondta Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke, miután egyórás megbeszélést folytatott Brüsszelben az amerikai elnökkel. Egyetértettek viszont a terrorizmus elleni fellépés és az Ukrajnához fűződő kapcsolatok ügyében – tette hozzá.

A találkozón Jean-Claude Jun­cker, az Európai Bizottság és Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke, valamint Federica Mogherini, az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője is részt vett. Névtelenül nyilatkozó uniós források szerint Trump aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a Brexit következtében munkahelyek szűnhetnek meg az Egyesült Államokban. Bár Trump a kampányában üdvözölte Nagy-Britannia kilépését az EU-ból, és felvetette, hogy más tagállamoknak is követniük kellene London példáját, brüsszeli illetékesek szerint hivatalba lépése óta rádöbbent, milyen értéket képvisel az amerikai érdekek szempontjából az európai integráció, hiszen az egységes piac és szabályozás segíti az amerikai exportőröket és szolgáltatókat.

A tárgyaláson megállapodtak abban, hogy az EU és az Egyesült Államok akciótervet dolgoz ki a kereskedelmi együttműködés fejlesztése érdekében. A Reuters ezzel kapcsolatban emlékeztetett, hogy a tervezett EU–amerikai szabadkereskedelmi megállapodást (TTIP) célzó tárgyalásokat felfüggesztették Trump választási győzelme után.

Donald Trump és Emmanuel Macron
Forrás: AFP

Az egyelőre nem világos, mivel próbálnak új életet lehelni a TTIP-be, hiszen Trump nyilvánvalóvá tette, hogy nem kedveli a többoldalú kereskedelmi egyezményeket, és egyik első elnöki lépése volt felmondani a Csendes-óceáni Partnerséget (TPP).

Uniós illetékesek konstruktívnak és barátinak minősítették a találkozót, a The New York Times tudósítása szerint azonban a légkör nyilvánvalóvá tette, hogy Trumpnak a kampányban tett megjegyzései miatt változatlanul feszült a transzatlanti viszony. Miközben Trumpra és Tuskra vártak, az amerikai és az európai delegáció tagjai egyetlen szót sem szóltak egymáshoz, elkülönülten ücsörögtek a tárgyalóasztal ellenkező oldalán. Amikor Tusk és Trump megérkezett, az Európai Tanács elnöke arról beszélt, mennyire fontos ez a nap az európai–amerikai kapcsolatok szempontjából, Trump viszont csak annyit mondott, hogy „nagyon köszönöm”, de egyébként néma maradt.

Trump a találkozó után munkaebéden fogadta Emmanuel Macron francia államfőt az amerikai nagykövet rezidenciáján. Ezen a megbeszélésen is a terrorizmus elleni harc, a klímaváltozás, valamint gazdasági és energetikai kérdések voltak napirenden. Ez volt a két politikus első személyes találkozója. Macron korábban élesen bírálta Trumpot, amiért az felvetette, hogy esetleg felmondja a párizsi klímamegállapodást. Fehér házi források szerint Trump még nem döntött arról, hogy az Egyesült Államok teljesíti-e a megállapodásban vállalt kötelezettségeit – számolt be az AP.

Trump délután részt vett a NATO-csúcstalálkozón és -munkavacsorán, valamint a szervezet új központjának az átadásán.

Magyarország teljesíti a kötelezettségét

Fel kell hívni a figyelmet a NATO balkáni bővítésének fontosságára, ez ugyanis fontos eszköz a térség békéjének és stabilitásának megszilárdítására – jelentette ki Orbán Viktor Brüsszelben, a szövetség állam- és kormányfőinek csúcstalálkozója előtt. A miniszterelnök megerősítette, hogy Magyarország eleget fog tenni a vállalásainak, és 2024-re a bruttó hazai termék (GDP) nagyjából 2 százalékára emeli a védelmi kiadásokat. | MTI

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.