Rendeletben szigorítják a németek az Európai Unión kívüli vállalatok tulajdonszerzési bejelentési kötelezettségét, és az eddigi két hónapról négy hónapra emelik a legkevesebb 25 százalékos tulajdonszerzésről indított vizsgálat idejét. Kiterjesztik az úgynevezett szektorspecifikus vizsgálat hatókörét, az eddiginél több gazdasági tevékenységnél kell megvizsgálni, hogy a tulajdonszerzés érintheti-e a közrendet, a közbiztonságot és a nemzeti érdekeket, amire hivatkozva a kormány megtilthatja az ügyletet. A rendeletben rögzítik, hogy a vizsgálat az úgynevezett közvetett felvásárlásokra is vonatkozik, az olyan esetekre, amikor egy EU-n kívüli társaság az EU-ban alapított leányvállalata révén kíván tulajdonrészt szerezni német vállalkozásban.
A gazdasági minisztérium állásfoglalása szerint a rendelet a kritikus infrastrukturális tevékenységet folytató vállalkozások jobb védelmét és a kölcsönösséget szolgálja. Németország a rendelet bevezetése után is „az egyik legnyitottabb gazdaság marad, de ügyelünk a méltányos versenyfeltételekre” – emelte ki az MTI szerint Brigitte Zypries gazdasági miniszter. A tárca közleménye kitér arra is, hogy a német cégek „gyakran olyan országokban versenyeznek, amelyeknek a gazdasági rendszere nem annyira nyitott, mint a miénk”. Ezért tartoznak a vállalatoknak a védelem és a kölcsönösség erősítését biztosító rendelet bevezetésével – hangsúlyozta a miniszter. Hozzáfűzte, hogy Németország Franciaországgal és Olaszországgal együtt kezdeményezi a vonatkozó EU-s szabályok reformját. A német cégek EU-n kívüli tulajdonoshoz kerülése azután vált politikai vitatémává, hogy egy kínai társaság tavaly felvásárolta a digitális technológiák területén a legsikeresebbek közé tartozó német vállalatot, a Kuka robotikai céget. Ez felerősítette az amiatti aggodalmakat, hogy Kína felvásárlások révén egyre erőteljesebben törekszik a külföldön felhalmozott technológiai tudás megszerzésére, de nem engedi, hogy a kínai vállalatokat külföldi cégek vásárolják fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.