A hétvégén elrajtolt a legértékesebb labdarúgó-bajnokság, a Premier League. Az angol foci annak ellenére is könnyedén megtartja az értékét, hogy az eredmények nem feltétlenül jönnek: a klubfutball csúcsának számító Bajnokok Ligájában az elmúlt öt szezonban mindössze kétszer jutott el szigetországi csapat az elődöntőig – ami mindkét esetben a végállomást is jelentette. Összehasonlításképp a legjobb négyig az elmúlt öt kiírásban legalább két spanyol együttes (!) minden évben eljutott, négyszer pedig a Bayern Münchennek is összejött az elődöntő. Ezalatt négyszer spanyol, egyszer pedig német gárda emelhette magasba a BL-serleget, ami az angoloknak legutóbb öt éve sikerült, akkor a Chelsea révén.
Az angol szurkolók mindent megtesznek azért, hogy klubjaik piaci alapon tudjanak működni: azaz megtöltik a stadionokat. A Deloitte adatai szerint a 2015–16-os szezonban 96 százalékos volt a lelátók kihasználtsága – ezt egyedül a német Bundesliga volt képes megközelíteni 90 százalékkal. A tavaly véget ért szezonban a meccsnapi bevételek az összes bevétel 30 százalékát tették ki Angliában, ez arányaiban nézve közel annyi, mint például a Bundesliga, a La Liga (29-29 százalék) vagy a Serie A (27) esetében.
Nominálisan azonban óriási az angol fölény: a PL-klubok meccsnapi bevételei kétszer akkorák, mint a német vagy a spanyol bajnokságban. A legnagyobb különbséget a közvetítési jogdíjak eredményezik: míg a német, a spanyol és az olasz jogdíjbevételek 0,9 és 1,2 milliárd euró között alakultak, addig Angliában a Premier League 20 klubjára 2,6 milliárd eurónyi bevétel jutott.
És ez az olló tovább nyílik, hiszen az idén véget ért évadban már életbe lépett a három idényre 5,1 milliárd fontért, napi árfolyamon közel 1710 milliárd forintért megkötött televíziós szerződés. Így a nyáron a tavalyi 1,6 milliárd font után rekordot jelentő 2,4 milliárd fontot osztottak szét a Premier League klubjai között. Még a sereghajtóként búcsúzó Sunderland is többet kapott (93,5 millió fontot) csak a tévés jogdíjakból, mint amennyi a teljes magyar NB I. éves költségvetése. A Deloitte becslése szerint a most elrajtolt szezonban az angol klubok bevételei megközelíthetik majd az 5 milliárd eurót, ami majdnem a duplája a konkurens bajnokságokénak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.