Súlyos recesszió elé néz Észak-Korea, ha nem sikerül diplomáciai úton gyorsan rendeznie a közte és az Egyesült Államok között kirobbant konfliktust. Az elemzők többsége nem hisz abban, hogy a koreaiak annyira vakmerőek lennének, hogy ballisztikus rakétákkal megtámadnák a Guam szigetén lévő amerikai katonai támaszpontot, sőt a legtöbbjük szerint egyetlen lövés sem dördül majd el a konfliktus során. Az amerikaiak tűrőképességének tesztelésével Kim Dzsongun elnök „mellékhatásként” saját népére mér súlyos csapást. A phenjani rezsim ellen elrendelt újabb gazdasági szankciók ugyanis recesszióba lökik az országot, ahol az emberek 40 százaléka alultáplált, ráadásul az idei aszály elvitte a termés nagy részét.
Rajiv Biswas, az IHS Markit elemzője szerint a recesszió már az idén érezhető lesz, ez egyenesen következik a GDP egyharmadát adó bányászat és feldolgozóipar exportlehetőségeinek szigorú korlátozásából. Noha a gazdaság tavaly 3,9 százalékos növekedésével a legjobb évét futotta 1999 óta, az egy főre eső nemzeti jövedelem még mindig 1300 dolláron szerénykedik. Tavaly a külkereskedelem 4,7 százalékkal 6,55 milliárd dollárra nőtt dél-koreai becslések szerint, bár korrektebb kínai–koreai relációról beszélni, hiszen a kereskedelem 93 százaléka kettejük között zajlott le.
A háborús retorikát alkalmazó és az ellenségkép sulykolásával a harci lángot folyamatosan tápláló Kim Dzsongunt a gazdasági helyzet romlása aligha téríti el céljától, de az olajfegyver bevetésével még őt is meghátrálásra lehet kényszeríteni. Mindez a fő olajszállítóján, Pekingen múlik. Ha nincs olaj, előbb-utóbb kimerülnek a kerozinkészletek is, és a vadászgépek nem tudnak felszállni, nem szólva az energiaellátás, az áramtermelés területén fellépő súlyos gondokról. A helyzet megoldásának kulcsát tehát Pekingben kell keresni, viszont a kínaiak jól láthatóan egy konszolidált Kim-rendszer fenntartásában érdekeltek. Az amerikai csapatok megjelenése a térségben és egy menekültáradat megindulása vállalhatatlan Kína számára.
https://www.vg.hu/kozelet/kiderult-mi-amerika-celja-eszak-koreaban-576075/
Februárban szankcióként Peking leállította a Koreából érkező szénszállításokat, ám eközben más ter- mékek kereskedelmében intenzívebb kapcsolatokat alakított ki. Ennek eredményeként a második negyedévben az előző évinél 17 százalékkal magasabb, 935 millió dolláros volt a kínai áruexport. Hogy ebből mennyi volt az olaj, azt nem tudni, mint ahogy azt sem, hogy a status quo fenntartásában ugyancsak érdekelt Oroszország nem küld-e olajat Koreába, ahogy tette a korábbi konfliktusok idején. A Bloomberg által megkérdezett szakértők szerint azonban Kínának a régióban nagyságrendekkel erősebb az érdekérvényesítő képessége, mint Putyinéknak.
S ha Kína elzárja az olajcsapot, akkor washingtoni források szerint is kordában lehet tartani Kim Dzsongun fegyverkezési mániáját. Csakhogy Kínának ez nem áll érdekében, sőt arra játszik, hogy Észak-Korea kizárólagos „köldökzsinórként” csak rajta keresztül érintkezzen a világgal.
E stratégia jegyében készséggel átveszi Korea korábbi kereskedelmi partnereinek megárvult helyét. Ráadásul kínai részről a nemzetközi szankciók betartását erős kételyek övezik. Az észak-koreai halat például kínai dobozokba csomagoltan értékesítik a nemzetközi piacokon. Hogy meddig, az kérdéses, hiszen Peking mától – saját közlése szerint – a szénen és a vasércen kívül már a halászati termékek importját is felfüggesztette.
A múlt héten kirobbant konfliktus miatt lejtmenetbe kapcsoló tőzsdék megnyugodni látszanak. A tokiói Topix index 1,1 százalékos, a szöuli Kospi pedig 0,6 százalékos erősödéssel nyitotta tegnap a hetet, míg a sydney-i börze 0,7 százalékos plusszal nyugtázta, hogy nem érkeztek újabb fenyegető hírek a koreai válságövezetből. Kínában is nyugalom honolt, amit a sanghaji index 0,9, illetve a hongkongi Hang Seng 1,4 százalékos erősödése is alátámaszt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.