BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Milliárdokat különít el a kormány az ingyenes nyelvvizsgára

Január 1-jétől az adott évre érvényes minimálbér 25 százalékának megfelelő összeghatárig megtérítik a nyelvvizsga díját.

A következő három esztendőben évi mintegy hárommilliárd forintot különít el a kormány a fiatalok első sikeres nyelvvizsgájának ingyenessé tételére – olvasható a Magyar Közlönyben. A kormányhatározat szerint 2018-ban 2,788, 2019-ben 3,066, 2020-ban pedig 3,372 milliárd forintot fordít e célra a kabinet. A döntés értelmében 2018. január 1-jétől az adott évre érvényes minimálbér 25 százalékának megfelelő összeghatárig megtérítik a nyelvvizsga díját a 35. évüket be nem töltött fiataloknak. Ez az első sikeresen teljesített komplex középfokú (B2) nyelvvizsgára vagy az ezzel egyenértékű emelt szintű idegen nyelvű érettségi vizsgára, valamint a komplex felsőfokú (C1) nyelvvizsgára vonatkozik.

Magyar állampolgároknál a felsőfokú felvételi eljárásban figyelembe vehető, a felsőoktatási felvételi eljárásról szóló jogszabályban felsorolt idegen nyelvekből tett vizsgák díját térítik vissza. A felsőoktatási törvényben meghatározott nem magyar állampolgárok esetében az állampolgárságuk szerinti ország hivatalos nyelvétől, nyelveitől eltérő, a felsőoktatási felvételi eljárásról szóló jogszabályban felsorolt idegen nyelvekből, illetve magyar nyelvből tett vizsga számít. Ha a vizsgázó a nyelvvizsgát nem egy időben, hanem részvizsgánként – de még a 35. életév betöltését megelőzően – szerzi meg, akkor az időben második részvizsga díját térítik meg. A kormányhatározat megbízta Balog Zoltánt, az emberi erőforrások miniszterét, hogy augusztus 31-ig készítse elő az ehhez szükséges jogszabály-módosításokat.

Mindeközben csökken azok száma, akik nyelvvizsga hiányában nem szerzik meg felsőoktatási oklevelüket – erről az Oktatási Hivatal (OH) felsőoktatási elnökhelyettese számolt be a közelmúltban. Stéger Csilla közölte: az elmúlt évben 14 ezren voltak, akik nem tavaly záróvizsgáztak, de tavaly szerezték meg a nyelvvizsgát az oklevélhez, és 11 ezer olyan diák van, aki tavaly záróvizsgázott, ám nem kapott oklevelet a nyelvvizsga hiánya miatt. Az OH szerint évente legalább ezerrel csökken a „bennragadt” oklevelek száma, de az arányuk még mindig jelentős. A többség az oklevél megszerzése után egy-két éven belül leteszi a nyelvvizsgát, és ez főleg azokon a szakokon jellemző, ahol nem egy, hanem két, vagy pedig egy szakmai nyelvvizsga a követelmény.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.