Megerősítette Mianmarral közös határának védelmét India: az intézkedés célja, hogy megakadályozza a rohingják belépését az ország területére – közölték pénteken indiai hivatalos források. Az asszámi lövészezred nyolc tartalékos századát vezényelték ki a határterületre – közölte Upendra Dvivedi, a testület főfelügyelője. Ez az egyik legrégebbi félkatonai erő Indiában.
A biztonsági erők teljes készültségben vannak a határnál, mind a szárazföldön, mind a levegőben, az illegális rohingja bevándorlóáradat miatt – idézte Dvivedi szavait az indiai IANS hírügynökség. Más jelentések azonban hozzátették, hogy Indiába a közelmúltban nem érkeztek rohingja menekültek.
Bangladesbe viszont legalább 391 ezer rohingja menekült el Mianmarból az arakáni erőszakhullám kezdete, augusztus 25. óta – jelentette pénteken az ENSZ dakkai irodája. Az ENSZ Gyermekalapjának beszámolója szerint közülük mintegy 240 ezer gyermek.
A bangladesi ENSZ-misszió vezetője, Robert Watkins elmondása szerint a menekültek száma az elkövetkezendő hetekben a duplájára nőhet.
A bangladesi rendőrség legfrissebb adatai szerint már több mint száz rohingja vesztette életét a két ország közötti Naf folyóban, miközben a bangladesi partokat próbálták elérni.
Közben az iráni kormány pénteken mintegy 40 tonnányi, az alapvető szükségletek kielégítéséhez szükséges humanitárius segélyszállítmányt küldött a rohingják megsegítésére. Iránon kívül elsőként Törökország küldött humanitárius segélyt a rohingjáknak, és már Pakisztán is jelezte ilyen irányú szándékát.
A buddhista többségű Mianmarban illegális bangladesi bevándorlóknak tekintik a muszlim kisebbség tagjait, akiknek többsége nem rendelkezik mianmari állampolgársággal sem.
A menekülthullám azután indult meg, hogy a mianmari hadsereg „tisztogató műveletbe” kezdett, amiért három hete rohingja szélsőségesek összehangolt támadásokat hajtottak végre mintegy harminc rendőrőrs és egy katonai laktanya ellen Arakán államban.
A hatóságok annak ellenére nem hajlandók állampolgárságot adni a rohingjáknak, hogy több nemzedék óta Mianmarban élnek. A helyi hatóságok a rohingják szabad mozgását, az oktatáshoz és a munkához való jogát is korlátozzák az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának egyik jelentése szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.