Mohamed bin Szalmán az SPA híradása szerint örömmel fogadta az emír szándékát, de a telefonbeszélgetés részleteit majd csak akkor hozzák nyilvánosságra, ha a Katart blokád alá helyező Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Bahrein és Egyiptom egyeztette álláspontját. Nem sokkal később Szaúd-Arábia mégis azt jelentette be, hogy
egyelőre minden párbeszédet felfüggeszt Dohával, mert Katar eltorzította a tényeket.
A telefonbeszélgetésről ugyanis a QNA katari állami hírügynökség is beszámolt, ám a QNA azt is megírta, hogy a telefonhívás Donald Trump amerikai elnök „koordinációja alapján” jött létre, valamint, hogy az emír és Mohamed bin Szalmán „annak szükségét hangsúlyozta, hogy a válságot tárgyalóasztal mellett kell rendezni az Öböl Menti Arab Államok Együttműködési Tanácsa egységének és stabilitásának megőrzése érdekében”. Emellett a QNA arról számolt be, hogy Száni üdvözölte a szaúdi trónörökös javaslatát, hogy „nevezzenek ki két követet, hogy a vitás kérdéseket a két ország szuverenitásának érintetlenül hagyásával lehessen rendezni”.
„Ami a katari hírügynökségben megjelent, az a tények további eltorzítása a katari hatóságok részéről” – húzta alá az SPA-nak nyilatkozva egy névtelenséget kérő szaúdi külügyminisztériumi tisztviselő.
A Szaúd-Arábiai Királyság bejelenti, hogy minden párbeszédet és egyeztetést felfüggeszt a katari hatóságokkal, míg világosan nem nyilatkoznak, hogy nyilvánosan tisztázzák álláspontjukat
- írta a szaúdi hírügynökség.
Ezzel párhuzamosan Washingtonban a Fehér Ház közölte: Donald Trump amerikai elnök külön-külön beszélt telefonon a szaúdi trónörökössel, az emírségek trónörökösével és a katari emírrel. Trump felhívta az arab vezetők figyelmét arra, hogy a térség stabilitása és az Irán jelentette fenyegetés féken tartása miatt létfontosságú, hogy helyreállítsák Washington arab partnereinek egységét.
Szaúd-Arábia, az emírségek, Egyiptom és szövetségeseik júniusban szakítottak meg minden kapcsolatot Dohával, és gyakorlatilag blokád alá vonták a Perzsa-öbölben, egy apró félszigeten fekvő országot arra hivatkozva, hogy Katar beavatkozik belügyeikbe, és terroristákat támogat, ezért feltételeket szabtak Dohának, melyek között például az al-Dzsazíra katari hírtelevízió bezárása, és Katar Iránnal fenntartott kapcsolatainak mérséklése is szerepel. Doha visszautasította a vádakat, és elzárkózott az ultimátum teljesítésétől.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.