Az amerikai diplomácia irányítója a Bloomberg hírügynökségnek csütörtökön adott interjújában fejtette ki véleményét. Tillerson a hét végén Szaúd-Arábiában és Katarban is tárgyal, majd onnan Pakisztánba és Indiába látogat.
A tárcavezető elsősorban Szaúd-Arábiát és szövetségeseit okolta a helyzetért. Mint fogalmazott: Rijád és szövetségesei nem akarnak párbeszédet folytatni Dohával.
„Valójában nem várok gyors megoldást” – szögezte le, hozzátéve hogy a válság egyes szereplőiből hiányzik az akarat a rendezésre. Véleménye szerint most Szaúd-Arábián lenne a sor, hogy lépjen, hiszen Katar világosan kifejezte, készen áll a tárgyalásokra.
A külügyminiszter szerint az Egyesült Államok szerepe az, hogy biztosítsa a kommunikációs csatornák lehető legnagyobb nyitottságát, valamint azt, hogy az üzeneteket senki ne értelmezze félre. Tillerson leszögezte:
mi készen állunk mindenre annak érdekében, hogy elősegítsük a közeledést, de ebben a stádiumban ez egyelőre valóban csak az érintett országok vezetőitől függ.
A Szaúd-Arábia és több arab ország június elején szakították meg kapcsolataikat Katarral, arra hivatkozva, hogy az emírség „támogatja a terrorizmust” és túlságosan is baráti a viszonya Iránnal. Katar tagadta a terrorizmus támogatását, és azzal vádolta meg az ellene fellépő országokat, hogy Katar szuverenitását fenyegetik.
Rex Tillerson amerikai külügyminiszter júliusban már tárgyalt a térségben, megpróbált közvetíteni a vitatkozó felek között, de nem járt sikerrel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.