A cseh oktatásügyi minisztérium honlapján közölt adatok szerint 2017 végén 43 831 külföldi tanult a cseh felsőoktatási intézményekben, 334-gyel többen, mint az előző iskolaévben. Az egyetemi és főiskolai hallgatók összlétszáma tavaly decemberben 299 054 volt, tehát a külföldiek a hallgatók mintegy 15 százalékát teszik ki. Az állami intézményeket 38 ezer, a magánintézményeket nem egészen 6 ezer külföldi látogatta.
A külföldi állampolgárságú hallgatók mintegy kétharmada ingyenesen látogatta a csehországi egyetemeket és főiskolákat.
A hatályos szabályok szerint ugyanis az állami felsőoktatási intézmények cseh nyelvű tanfolyamait a külföldiek is ingyen látogathatják, fizetni csak az angol, német vagy orosz nyelvű oktatásért, illetve a magánegyetemeken és magánfőiskolákon kell.
A cseh oktatásügyi tárca támogatja a külföldi állampolgárok csehországi tanulmányait, mert azokat az ország számára több szempontból is hasznosnak tartja.
Ha a külföldiek Csehországban maradnak, akkor az ország képzett munkaerőhöz jut, ha visszamennek hazájukba, akkor pedig hozzájárulhatnak a Csehországgal fenntartott kapcsolatok megerősítéséhez, Csehország népszerűsítéséhez – írja a szakminisztérium a statisztikához fűzött közleményében. A cseh állam az idegen nyelveken is oktató iskolákat 2016-ban 250 millió koronával (2,9 milliárd forint) támogatta. Ezeket az állami felsőoktatási intézményeket 2016-ban mintegy 7000 külföldi látogatta. Összehasonlításul: 2006-ban a tanulmányaikért fizető külföldi diákok száma mintegy 700 volt. Az idegen nyelvű oktatásért a külföldi diákok 2016-ban mintegy 1,16 milliárd koronát (13,45 milliárd forint) fizettek.
A csehországi főiskolákon és egyetemeken tanuló külföldiek felét a szlovák állampolgárok teszik ki, akik ingyen tanulnak, mert a cseh nyelvű tanfolyamokat látogatják.
A szlovákiai magyar diákok száma Csehországban néhány százra tehető, és az utóbbi időben csökken. A külföldi hallgatók negyedét a posztszovjet köztársaságokból származó diákok alkotják, számuk emelkedik.
Ezen diákok számára nagy előnyt jelent, hogy tanulmányaik befejeztével külön engedély nélkül dolgozhatnak az európai uniós országokban – írja a cseh oktatási tárca. A külföldi diákok mintegy 25 százaléka gazdasági szakokon tanul, 20-22 százalék a műszaki vagy az orvosi szakokat választja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.