A segélyezési rendszer átalakítása és kibővítése a munkaerőpiac rugalmasabbá tételét célzó, ősszel beindított munkajogi reformot egészíti ki. A kormány ezeket az elképzeléseket a szakszervezetek és a munkáltatók között február 22-én aláírt megállapodás alapján fogadta el – mondta Muriel Pénicaud munkaügyi miniszter a Le Parisien című fővárosi napilapban pénteken megjelent interjúban.
A munkaügyi miniszter a megállapodásban foglaltak jelentős részét támogatja, de jelezte, hogy számos kérdésben a kormány a munkáltatóknál nagyvonalúbban alakítja a javaslatokat. A munkajogi reformmal ellentétben ezúttal nem rendeletekkel, hanem parlamenti úton hozzák meg az intézkedéseket.
Még tartanak a viták, de éppen azért, hogy haladjunk. Több mint tíz évig az ország mozdulatlanságban tespedt, miközben a világ változott. Emmanuel Macront azért választották meg, mert a franciák változást várnak. A közérdeket szolgáljuk. Az állam, a parlament, a munkáltatók és a szakszervezetek is. Minden szereplőnek megvan a maga feladata
- fogalmazott a tárcavezető.
Emmanuel Macron egyik legfőbb választási ígérete volt a reform központi eleme, amely alapján nemcsak az elbocsátott, hanem a felmondással távozó alkalmazottaknak is járna ezentúl munkanélküli segély.
A szakszervezetek és a munkáltatók közötti megállapodás alapján ez abban az esetben illetné meg a munkavállalót, ha legalább hét évig dolgozott egy vállalatnál, a kormány öt évet javasol, és feltételül szabná, hogy a felmondással távozó munkavállaló vállalkozói tervekkel rendelkezzen.
Az intézkedés a miniszter szerint évente 20-30 ezer embert érintene és a szociális partnerek által előirányzott 180 millió eurónál „néhány tucat millió euróval többe kerülne”.
A megrendelés nélküli vállalkozóknak járó esetleges segélyezésben nem kívántak a szociális partnerek egyezkedni, a kormányra bízták a döntést. A miniszter szerint havi 800 euró járna hat hónapon át az olyan vállalkozóknak, akik csődöt jelentettek, és akiknek évi 10 ezer euró körüli nyereségük volt korábban.
Muriel Pénicaud azt is megerősítette, hogy fokozottabb lesz a munkanélküliek ellenőrzése, ennek érdekében az év végéig 600 ellenőrt vesznek fel, az álláskeresőkkel gyorsabban és intenzívebben fognak foglalkozni.
A törvénytervezetet tavasz vége felé terjeszti a kormány a parlament elé.
A francia elnök intézkedése egy későbbi nagyobb reformcsomag része lehet, amelyet a tervek szerint áprilisban mutatnak be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.