„A Koreai-félsziget atommentesítésének problémája megoldható, ha Dél-Korea és az Egyesült Államok jó szándékkal reagál az erőfeszítéseinkre, és megteremti a béke és a stabilitás légkörét” – mondta a kínai elnökkel folytatott megbeszélésén Kim Dzsong Un, akinek szavait a központi televízió és a Hszinhua hírügynökség is idézte.
Kim Ir Szen és Kim Dzsong Il végakaratával összhangban tevékeny erőfeszítéseket fogunk tenni a Koreai-félsziget atomentesítésére. Ez az álláspont nem változhat
- szögezte le az észak-koreai vezető.
Kim Dzsong kínai látogatása vasárnaptól szerdáig tartott, és elkísérte őt a felesége, Zsi Szol Dzu is. A kínai hírügynökség felvételeket is közölt Kim és Hszi kézfogásáról a két ország nemzeti lobogója előtt. A KCNA hivatalos észak-koreai hírügynökség jelentése szerint Kim Dzsong Un phenjani látogatásra hívta meg a kínai elnököt, amit ő el is fogadott.
Az észak-koreai vezető első pekingi és egyben első külföldi útjáról már az elmúlt napokban felröppentek meg nem erősített hírek a nyugati és a dél-koreai sajtóban, miután olyan különvonat futott be egy pekingi pályaudvarra, amilyennel Kim apja, Kim Dzsong Il utazott a kínai fővárosba 2011-ben. Kim Dzsong Un ugyanabban az évben vette át az ország vezetését, és azóta nem járt külföldön, legalábbis a nyilvánosság nem tud róla.
Hírügynökségek által megszólaltatott szakértők szerint Kim Dzsong Un pekingi útja a két Korea, illetve Észak-Korea és az Egyesült Államok csúcstalálkozójának előkészítését szolgálja.
Sarah Huckabee Sanders, a Fehér Ház szóvivője közölte, hogy a kínai kormány kapcsolatba lépett a Fehér Házzal, és tájékoztatta Kim Dzsong Un pekingi látogatásáról. A szóvivő szerint a koreai fejlemények újabb bizonyítékai annak, hogy a lehető legnagyobb nyomásgyakorlás megteremti a párbeszédhez szükséges légkört.
Az év eleje óta az enyhülés jelei mutatkoznak a Koreai-félszigeten. Részben a téli olimpia által nyújtott alkalmat kihasználva Phenjan számos békülékeny gesztust tett, amelyeket Dél-Korea kedvezően fogadott. A szöuli elnöki hivatal március elején jelentette be, hogy Mun Dzse In dél-koreai államfő és Kim Dzsong Un április végén találkozik a két országot elválasztó demarkációs vonalon fekvő Panmindzsonban. Előzőleg Phenjanban tárgyalt a dél-koreai elnök küldöttsége, élén Csung Jui Jonggal, a szöuli nemzetbiztonsági hivatal vezetőjével.
A koreai háború 1953-ban nem békekötéssel ért véget, hanem csupán tűzszüneti egyezménnyel, így a két Korea nemzetközi jogilag azóta is háborúban áll egymással. A két Korea harmadik alkalommal tartana csúcstalálkozót: 2000-ben és 2007-ben Kim Dzsong Il – Kim Dzsong Un apja – tárgyalt dél-koreai elnökökkel.
A phenjani vezetővel Donald Trump amerikai elnök is tárgyalni készül, találkozójukra várhatóan május végéig sor kerül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.