Összesen 5,148 millió gyermek született az Európai Unióban (EU) 2016-ban, 45 ezerrel több, mint egy évvel korábban. A legtöbb unióban élő nő első gyermekét 29 éves kora előtt vállalta, de azért vannak, akik 40 éves koruk után is szültek – derül ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat legfrissebb felméréséből. Eszerint az összes első gyermeket vállaló anya mintegy 5 százaléka húsz évesnél fiatalabb, 3 százaléka pedig negyven évnél idősebb. A 2016-ban született gyermekek közel egyötöde (vagyis csaknem 930 ezren) harmadik, vagy későbbi gyermekként jött a világra.
Az EU teljes termékenységi rátáját tekintve a felmérés rávilágított, hogy 2016-ban egy nőre összesen 1,6 gyermek jutott, a tagállamok közötti arány ugyanakkor eltérőnek mutatkozott. Az abszolút listavezetőnek e tekintetben Franciaország bizonyult (1,92 gyermek/nő), a második legtöbb gyerek pedig a svéd nőkre jutott (1,85 gyermek/nő). A dobogó legalsó fokára Írország került (1,81 gyermek/nő), őket pedig Dánia és az Egyesült Királyság követte.
Magyarország gyermekvállalás tekintetében a középmezőny élén foglal helyet, hazánkban összesen 43 321 gyermek született 2016-ban, amely az EU átlagától, ha csak egy kicsit is, de elmarad.
A legkevesebb gyerek egy nőre Spanyolországban és Olaszországban jutott (1,34), őket Portugália követte (1,36 gyermek/nő), majd szintén holtversenyben Ciprus és Málta következett.
A jelentés kitér rá, a legtöbb első gyermeket vállaló és 20 évesnél fiatalabb anya Romániában él (14,2 százalék), míg ezután Bulgária (13,6 százalék) és Magyarország (10,8 százalék) következik.
E tekintetben a legkevesebb tinédzser anya Luxemburgban él (2,2 százalék), a legkevesebben pedig Dániában és Svédországban (egyaránt 1,9 százalék) lesznek 20 évesnél fiatalabban anyák.
A legtöbb 40 évnél idősebb, első gyermeket vállaló nő olasz nemzetiségű volt, az összes első gyermek születési számának a 7,2 százalékát érték el. A második helyre Spanyolország futott be (6,6 százalék), míg a harmadik helyre Görögország (5,3 százalék) került.
Az Eurostat felmérése szerint Finnországban minden tizedik csecsemő harmadik gyermekként jött a világra. Az EU-ban 2016-ban született gyermekek több mint 81,9 százaléka volt első és második, 12,2 százalék harmadik gyermek, míg csupán 5,9 százalékot ért el a negyedik vagy későbbi gyermekek aránya. A háromnál több gyermeket vállalók aránya egyébként Finnország mellett Írországban volt a legmagasabb (9 százalék), míg őket az Egyesült Királyság követte (8,5 százalék).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.