A közelgő válságot súlyos intézkedések késleltetik: a város oly mértékben korlátozta az ivóvízellátást, amely egy átlagos amerikai háztartás vízfogyasztása harmadának felel meg. Ez azonban nem oldja meg a problémát, csak késlelteti, és az erőfeszítések ellenére a zéró nap jövőre valószínűleg bekövetkezik. Ekkor a kormány elzárja a csapokat, s csupán kiépített gyűjtőpontokon lehet majd vízhez jutni.
Ám e jövő nemcsak Fokvárost fenyegeti, hanem a világ számos metropoliszát. A Föld 70 százalékát ugyan víz borítja, így ez szinte korlátlan erőforrásnak látszik, de a szomorú valóság az, hogy az édesvíz aránya alighanem mindössze 2,5 százalék. Ráadásul ebből jelentős mennyiség jég és hó, ami azt jelenti, hogy a vízkészlet csupán egy százaléka könnyen elérhető édesvíz, ezen kell osztoznia a globális népességnek. Következésképp hamarosan problémát okozhat, hogy egyenlőtlen a vízhez való hozzájutás, s a gazdagabb országok és városok megtalálják majd a módját, hogy megteremtsék a szükséges vízellátást, a szegényebbek azonban csak saját eszközeikre hagyatkozhatnak. Az ivóvízért globális konfliktus robbanhat ki.
Fokváros problémáját vészharangnak kell tekinteniük más államoknak is, mivel a vízhiány valóságos és átfogó probléma. Nem ugyanaz a forgatókönyv fenyeget minden országot, máshol a szennyezés, az éghajlatváltozás vagy a számottevő népességnövekedés miatt következhet be vízhiány
– mondta a CNBC-nek Betsy Otto, a World Resources Institute globális vízügyi programjának igazgatója. Hozzátette: rendkívül fontos, hogy a vízhiányt globális problémaként ismerjék el, mivel a városoknak meg kell kezdeniük a helyi gondok megoldására vonatkozó egyedi megoldások kidolgozását.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.