Az Egyesült Államok kész feloldani az Észak-Korea elleni szankciókat, ha Phenjan teljesen felszámolja nukleáris fegyverkezési programját, ez pedig lehetővé teszi, hogy az ország olyan gazdasági fellendülés elé nézzen, amelyik „vetekszik” Dél-Koreáéval – nyilatkozta Mike Pompeo amerikai külügyminiszter a Fox televíziónak.
Gyakorlatilag megismételte ugyanazt, amit pénteken mondott, amikor hazatért Észak-Koreából három kiszabadított amerikai állampolgárral. Üdvözölte az észak-koreai állami sajtóban a hét végén megjelent hírt, amely szerint Észak-Korea május 25-ig bezárja a kísérleti atomrobbantások helyszínét. „Az amerikaiaknak és a világnak egyaránt jó hír ez” – fogalmazott.
Kínával és Dél-Koreával ellentétben az amerikai kormányzat nem fogja arra áldozni az adófizetők pénzét, hogy segítsen Phenjannak, de kész kikövezni az utat az amerikai magántőke számára, hogy az befektessen az észak-koreai energetikai iparban, a mezőgazdaságban és az infrastruktúrában – hangsúlyozta Pompeo. A dél-koreai elnök egyik tanácsadója szerint pontosan ezt a gesztust várja el Phenjan is. „Az Észak azt akarja, hogy a rezsim túlélésének garanciájaként épüljön egy Trump-torony a Tedong folyó partján, és megnyíljon egy McDonald’s étterem Phenjanban” – idézte a szavait a Csoszun című szöuli lap.
Szívesen vinné a pénzét Észak-Koreába Mark Mobius, a fejlődő piacok aktív befektetője is, aki szerint a félsziget két állama „csodás kombináció”.
A Dél rendelkezik technológiával, tudással, feldolgozóipari kapacitással, az Észak pedig erőforrásokkal
– mondta a CNBC-nek a Mobius Capital Partners alapítója, aki szerint nagyon sokat nyerhetnek azok, akik az elsők között fektetnek be Észak-Koreában.
De nagyot is kockáztatnak. Kim Dzsongun ugyan bevezetett több piaci reformot is, mióta hatalomra került – például lehetővé tette, hogy az állami vállalatok profitorientáltként működjenek –, de nincsen egyértelmű adórendszer és befektetési szabályozás, változatlanul gyanakvással figyelik a külföldi tőkét, és korlátozzák az állampolgárok kapcsolatát a külvilággal.
Meglátták a békefolyamatban rejlő üzleti lehetőséget a dél-koreaiak is: a határközeli kisvárosokban és falvakban lévő ingatlanok lettek a legkeresettebbek az országban. A Reuters példaként egy 37 éves fogorvos esetét hozta fel, aki március közepe óta nyolc különböző telket vásárolt fel, nagy részüket úgy, hogy meg sem nézte, pontosan mit vesz, a demilitarizált övezetbe ugyanis polgári személy nem léphet be. A legjobb üzletekről azonban már így is lekésett. „Attól a pillanattól kezdve telket kerestem, amint kiderült, hogy lesz észak-koreai–amerikai csúcstalálkozó, de addigra a legígéretesebb földeket már felvásárolták – mondta a brit hírügynökségnek. A 20 hektárnyi területért összesen 2,8 millió dollárnak megfelelő összeget fizetett.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.