BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A befektetési guru szívesen vinné a pénzét Észak-Koreába

Segélyt nem, csak amerikai magántőkét kaphat Észak-Korea, ha lemond nukleáris fegyverkezési programjáról.

Az Egyesült Államok kész feloldani az Észak-Korea elleni szankciókat, ha Phenjan teljesen felszámolja nukleáris fegyverkezési programját, ez pedig lehetővé teszi, hogy az ország olyan gazdasági fellendülés elé nézzen, amelyik „vetekszik” Dél-Koreáéval – nyilatkozta Mike Pompeo amerikai külügyminiszter a Fox televíziónak.

Gyakorlatilag megismételte ugyanazt, amit pénteken mondott, amikor hazatért Észak-Koreából három kiszabadított amerikai állampolgárral. Üdvözölte az észak-koreai állami sajtóban a hét végén megjelent hírt, amely szerint Észak-Korea május 25-ig bezárja a kísérleti atomrobbantások helyszínét. „Az amerikaiaknak és a világnak egyaránt jó hír ez” – fogalmazott.

Mobius szerint nagyon sokat nyerhetnek azok, akik az elsők között érkeznek majd az országba
Forrás: AFP/Greg Baker

Kínával és Dél-Koreával ellentétben az amerikai kormányzat nem fogja arra áldozni az adófizetők pénzét, hogy segítsen Phenjannak, de kész kikövezni az utat az amerikai magántőke számára, hogy az befektessen az észak-ko­reai energetikai iparban, a mezőgazdaságban és az infrastruktúrában – hangsúlyozta Pompeo. A dél-koreai elnök egyik tanácsadója szerint pontosan ezt a gesztust várja el Phenjan is. „Az Észak azt akarja, hogy a rezsim túlélésének garanciájaként épüljön egy Trump-torony a Tedong folyó partján, és megnyíljon egy McDonald’s étterem Phenjanban” – idézte a szavait a Csoszun című szöuli lap.

Szívesen vinné a pénzét Észak-Koreába Mark Mobius, a fejlődő piacok aktív befektetője is, aki szerint a félsziget két állama „csodás kombináció”.

A Dél rendelkezik technológiával, tudással, feldolgozóipari kapacitással, az Észak pedig erőforrásokkal

– mondta a CNBC-nek a Mobius Capital Partners alapítója, aki szerint nagyon sokat nyerhetnek azok, akik az elsők között fektetnek be Észak-Koreában.

De nagyot is kockáztatnak. Kim Dzsongun ugyan bevezetett több piaci reformot is, mióta hatalomra került – például lehetővé tette, hogy az állami vállalatok profitorientáltként működjenek –, de nincsen egyértelmű adórendszer és befektetési szabályozás, változatlanul gyanakvással figyelik a külföldi tőkét, és korlátozzák az állampolgárok kapcsolatát a külvilággal.

Meglátták a békefolyamatban rejlő üzleti lehetőséget a dél-koreaiak is: a határközeli kisvárosokban és falvakban lévő ingatlanok lettek a legkeresettebbek az országban. A Reuters példaként egy 37 éves fogorvos esetét hozta fel, aki március közepe óta nyolc különböző telket vásárolt fel, nagy részüket úgy, hogy meg sem nézte, pontosan mit vesz, a demilitarizált övezetbe ugyanis polgári személy nem léphet be. A legjobb üzletekről azonban már így is lekésett. „Attól a pillanattól kezdve telket kerestem, amint kiderült, hogy lesz észak-koreai–amerikai csúcstalálkozó, de addigra a legígéretesebb földeket már felvásárolták – mondta a brit hírügynökségnek. A 20 hektárnyi területért összesen 2,8 millió dollárnak megfelelő összeget fizetett.

A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.