A legnagyobb tételt a befektetési csalások képezték tavaly, ezek révén 64 millió ausztrál dollárhoz (13 milliárd forint) jutottak a bűnözök, nyolc százalékkal többhöz, mint egy évvel korábban. A második legjövedelmezőbb „üzletág” a magányos szívek csalárd meghódítása, ennek révén 42 millió dollárt csaltak ki az ausztráloktól.
Az átvert emberek átlagosan 6500 dollárt veszítenek, de előfordulnak egymillió dollár fölötti csalások is
- közölte az ACCC.
A hatóság alelnöke, Delia Rickard aggasztónak mondta, hogy az ausztrálok ilyen „rendkívüli” összegeket veszítenek a telefonos és internetes csalások miatt. A megelőzés érdekében az ACCC 10 ezer olyan ausztrált figyelmeztetett az átverés veszélyére, aki Nyugat-Afrikába utalt át pénzt.
A telefonos csalók általában Indiából és Pakisztánból hívják fel az ausztrálokat, míg az internetes csalók főleg nyugat-afrikaiak vagy kelet-európaiak – közölte az ACCC, hangsúlyozva, hogy a bűnözők egyre agresszívabb módszereket alkalmaznak, például az ausztrál adóhivatal tisztségviselőjének adják ki magukat, és azonnali letartóztatással fenyegetnek, ha nem történik meg az állítólagos adótartozás átutalása.
A telefonos és internetes csalásnak több mint 200 ezren estek áldozatul tavaly Ausztráliában, zömében 45 év felettiek, a „romantikus csalásokkal” pedig többségében nőket szedtek rá.
A csalók megfélemlítéssel vagy készpénz ígéretével veszik el az emberek tisztánlátását – mondta Rickard.
Egy kiberbűnözési szakértő szerint az ACCC még alá is becsüli a valós veszteséget, mert a becsapott emberek közül sokan szégyellik magukat és nem tesznek feljelentést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.