BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Washington tudott az iráni atomprogramról

Washington régóta tud az iráni atomprogramról – közölte helyi idő szerint hétfőn este kiadott kommünikéjében a Fehér Ház Washingtonban. Sarah Huckabee Sanders később javított a közleményen. Vlagyimir Putyin orosz elnök és Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök megvitatta az atomalkut. A német kormány megvizsgálja az iráni atomprogramról szóló izraeli információkat.

A Fehér Ház közleménye leszögezte: azok az információk, amelyeket hírszerzési forrásokra hivatkozva Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő hozott nyilvánosságra, tartalmaznak Washington számára is „új és sürgető elemeket” Teherán azon erőfeszítéseiről, hogy „rakétákkal célba juttatható atomfegyvereket” fejlesszen ki.

Ezek a tények megegyeznek azzal, amit az Egyesült Államok régóta tud: hogy Iránnak erőteljes, titkos atomfegyver-programja van, amelyet sikertelenül ugyan, de megpróbált elrejteni a világ és saját népe elől

– fogalmazott eredetileg az amerikai elnöki hivatal közleménye.

Pontosított a Fehér Ház

Sarah Huckabee Sanders a közleményt eljuttatta a hírügynökségeknek, ám később a Fehér Ház honlapján a kommünikének olyan változata jelent meg, amely már múlt időben fogalmaz az iráni atomprogramról: vagyis a mondat úgy végződik, hogy

Iránnak erőteljes, titkos atomfegyver-programja volt, amelyet sikertelenül ugyan, de megpróbált elrejteni a világ és saját népe elől.

Az AP amerikai hírügynökség információi szerint a Fehér Ház elírásra hivatkozott.

Forrás: AFP

A Fehér Ház egyúttal bejelentette, hogy a Netanjahu által nyilvánosságra hozott információkat részletekbe menően megvizsgálják.

Mike Pompeo amerikai külügyminiszter hétfőn este újságíróknak megerősítette, hogy az Izrael által nyilvánosságra hozott információk megbízhatóak és jó részük eddig valóban nem került nyilvánosságra. Az amerikai diplomácia irányítója – aki hétfőn délután Izraelben megbeszélést folytatott Netanjahuval, majd Jordániába repült – a kíséretében utazó újságíróknak nyilatkozott a repülőgépen. Elmondta: az új dokumentumok pontosan kirajzolják majd az iráni atomprogram léptékét. Hozzátette: Washington szorgalmasan dolgozik azon, hogy az iráni vezetéssel 2015-ben kötött többhatalmi atomegyezmény hiányosságait „kijavítsák”.

Putyin és Netanjahu megvitatta az atomalkut

Vlagyimir Putyin orosz elnök és Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök telefonon megvitatta az iráni nukleáris programról elfogadott átfogó közös cselekvési terv körül kialakult helyzetet, különös tekintettel Netanjahu bejelentésére – derült ki a Kreml sajtószolgálatának jelentéséből. Putyin és Netanjahu hétfőn későn este, izraeli kezdeményezésre beszélt egymással.

Vlagyimir Putyin megerősítette Oroszország álláspontját – a tervet, amelynek elsőrendű jelentősége van a nemzetközi stabilitás és biztonság szempontjából, minden félnek maradéktalanul tiszteletben kell tartania

– áll a közleményben.

A két vezető emellett eszmecserét folytatott a közel-keleti helyzetről, egyebek között a szíriai fejleményekről.

Netanjahu hétfőn azzal vádolta meg iránt, hogy hazudott, és tovább dolgozott a nukleáris fegyver kifejlesztésén. Az izraeli kormányfő kijelentette, hogy Izraelnek birtokába jutott az iráni titkos atomarchívum. Állítása szerint a korábbi atomprogram vezetői más szervezeti egységek keretében tovább dolgoztak. Felszólította Donald Trump amerikai elnököt, hogy „megfelelő döntést” hozzon a közeli napokban, amikor a 2015-ben aláírt nemzetközi atomalku megújításáról hoz határozatot.

A megállapodásban az iszlám köztársaság kötelezettséget vállalt atomprogramjának korlátok közé szorítására és nemzetközi ellenőrzés alá helyezésére, cserébe a vele szemben alkalmazott, kiterjedt szankciók feloldásáért. Trump május 12-én dönt arról, hogy felmondja-e az egyezményt, és újabb büntetőintézkedéseket léptet-e életbe Iránnal szemben.

Vizsgálódik a német kormány

Részletesen elemezni és értékelni kell Izrael információit az iráni atomprogramról – reagált a német kormány kedden Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök bejelentésére, miszerint bizonyítható, hogy a teheráni vezetés nukleáris fegyver kifejlesztésén dolgozott. A német kormány egy szóvivője hírportálokon idézett állásfoglalásában kiemelte: a nemzetközi közösség kezdettől kételkedett abban, hogy Irán kizárólag békés céllal indította nukleáris fejlesztési programját. Éppen ezért kellett nemzetközi megállapodást kötni a programról. A 2015-ös egyezménnyel egy „példátlanul mélyreható és erőteljes” ellenőrzési rendszert hoztak létre, amelyet a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) működtet.

Ez a független ellenőrző rendszer továbbra is elengedhetetlen az egyezmény végrehajtásához, az Iránra kivetett korlátozások betartatásához és annak biztosításához, hogy az iszlám köztársaság békés célokra használja a nukleáris energiát – húzta alá a szóvivő.

A szaúd-arábiai külügyminiszter szigorítana az atomalkun

Az iráni atomalku szigorítását követelte Ádel al-Dzsubeir szaúd-arábiai külügyminiszter vasárnap, és tovább szankciókat szorgalmazott térségbeli riválisával, Teheránnal szemben.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.