David Davis a BBC rádiónak nyilatkozva elmondta: „aligha meglepő”, hogy London október előtt nem számít a megállapodás véglegesítésére, hiszen „negyvenévnyi történelemről, negyvenévnyi joganyagról, negyvenévnyi közös külpolitikai és biztonsági tevékenységről van szó”.
Nagy-Britannia valójában 45 éve, 1973-ban lett tagja az akkori Európai Gazdasági Közösségnek, amelyből a mai Európai Unió kifejlődött.
Az Egyesült Királyság várhatóan 2019. március 29-én távozik az EU-ból. Theresa May brit miniszterelnök ugyanis tavaly március 29-én jelentette be, hogy aktiválja a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyét, amelynek alapján – hacsak a kilépési szerződés korábbi dátumot nem állapít meg, de ezzel sem Londonban, sem Brüsszelben nem számolnak reális lehetőségként – a brit EU-tagság az aktiválás bejelentése után két évvel szűnik meg, akkor is, ha addig nem születik megállapodás a távozás feltételrendszeréről.
A keddi BBC-interjúban David Davis úgy fogalmazott, hogy „ha nincs megállapodás, akkor nincs megállapodás, de nem ebben az irányban haladunk”. Kijelentette ugyanakkor,
hogy ha lesz megállapodás, de a brit parlament leszavazza, akkor már nem lenne idő újrakezdeni a tárgyalásokat az unióval, éppen a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelye által szabott határidő miatt.
A brit kormány által az EU-tagság megszűnéséről beterjesztett törvényjavaslat éppen kedden került vissza az alsóház elé, miután a felső kamara, a Lordok Háza is megtárgyalta, és 15 olyan módosítást fogadott el, amelyeket a kormány nem támogat. A főrendi kamara beillesztett például a tervezetbe egy olyan módosító záradékot, amely szerint Nagy-Britanniának valamilyen formájú vámunióra kell törekednie az EU-val a kilépés után is.
Az alsóház kedd éjjel, illetve szerda éjjel szavaz e felsőházi módosításokról.
A konzervatív párti kormány mindegyiket szeretné eltávolítani a tervezetből, de a szavazások némelyike szorosnak ígérkezik, mivel a konzervatív frakcióban is vannak hívei annak, hogy Nagy-Britannia fenntartson valamilyen vámuniós jellegű megállapodást az EU-val a Brexit után.
A DExEU-tárcát vezető miniszter a keddi BBC-interjúban viszont határozottan kizárta annak lehetőségét, hogy az Egyesült Királyság bármiféle vámunióban maradjon az Európai Unióval. David Davis szerint ugyanis ez megakadályozná, hogy a brit kormány önállóan kereskedelmi megállapodásokat köthessen a világ többi országával.
A miniszter szerint „nem ideológiai, hanem nagyon is gyakorlatias” okokról van szó, a brit külkereskedelem 60 százaléka az EU-n kívüli világgal zajlik, és London szeretné ezt az arányt bővíteni. Hozzátette,
az elmúlt húsz évben a világ többi részével folytatott brit kereskedelem értéke gyorsabban nőtt, mint az Európai Unióval folytatott kereskedelem.
Kedden lemondott tisztségéről Phillip Lee igazságügyi államtitkár, azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy felelőtlenség a kormány által kijelölt úton folytatni a Brexit-folyamatot, mivel az gazdasági károkhoz vezet. Lee szerint ki kell mondani, hogy sem az Egyesült Királyság, sem az EU nincs felkészülve a Brexitre, ezért szüneteltetni kell a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének aktiválásával elindított kilépési folyamatot, vagy ki kell terjeszteni a kilépés határidejét, vagy vissza kell vonni a cikkely aktiválásáról hozott tavalyi döntést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.