BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Európai tengerparton szeretünk nyaralni a legjobban

Szálloda vagy apartman? Város vagy vízpart? Autó vagy repülő? A Bónusz Brigád és a GKI Digital közös, a magyar internetezők utazási szokásait vizsgáló kutatásából az is kiderült, hogy tisztaság mellett kényelmes, nagy ágyra és wifire vágynak az utazók.

Mivel a Bónusz Brigádot felkeresők többsége utazási ajánlatokat keres a kedvezményeket nyújtó oldalon, így adta magát, hogy a kutatóintézet és az élményeket kínáló oldal együtt készítsen felmérést: vajon milyen szempontok alapján választanak az internetezők nyári kikapcsolódást? Mi számít a gyerekeseknek és a gyerek nélkül utazóknak? Hogyan utaznak a fiatalok és hogyan az idősebbek?

Forrás: GK Digital/Bónusz Brigád

Hová utazunk?

A magyar nyaralók közül a legtöbben európai célpontokat választanak (45 százalék), hiszen ezek nagy része egyszerűen elérhető és a pénztárcájuk is ezt teszi lehetővé. Belföldet is sokan jelölték meg úti célként (38 százalék).

Jellemzően a gyerekesek inkább belföldet, míg a gyerek nélkül utazni indulók külföldi nyaralásban gondolkoznak.

Az eredmények azt mutatják, hogy a válaszadók 91 százalékánál a megfelelő ár-érték arány dönt az úti cél kiválasztásakor. 71 százalékuk a szálloda elhelyezkedését tekinti elsődleges szempontnak.

Fotó: GK Digital/Bónusz Brigád

Mennyi időre utazunk és ezt milyen hosszan szervezzük?

Az óvodás kisgyerekkel utazók rövidebb időtartamokat választanak, 1 illetve 2-4 napos belföldi pihenések mellett teszik le a voksukat. Az 5 napnál hosszabb külföldi nyaralásokat inkább a felnőtt vagy középiskolás gyerekekkel utazók és a budapestiek választják.

Az utazás mellett az előkészületek is fontosak, legtöbben már hónapokkal a kikapcsolódás előtt elkezdik a szervezési feladatokat, legyen szó a szállás foglalásáról, vagy épp a kapcsolódó programok megszervezéséről. A többség ráadásul egyáltalán nem híve annak, hogy az utolsó pillanatra hagyja a nyaralás szervezését: az internetezők közel fele (46 százalék) már 3-6, míg további 43 százalék legkésőbb 1-2 hónappal a tervezett indulás előtt neki áll a szervezésnek.

Fotó: Pixabay

Az előkészületekhez szükséges időt jelentősen befolyásolja családi állapotunk is. Az egyedülállók az élethelyzetükből adódóan rugalmasabbak, ezért esetükben rövidebb a tervezésre fordított idő (átlagosan 3,5 hónap). A házasok és párkapcsolatban élők viszont már megfontoltabbak, számukra ráadásul több egyeztetést is igényel a megfelelő időpont kiválasztása. Esetükben a tervezés és szervezés átlagosan 4 hónappal az indulás előtt kezdődik.

Mivel utazunk?

Fontos kérdés, hogy miként jutunk el a kiválasztott szálláshelyre. Természetesen itt teljesen mások a preferenciái a gyerekkel, illetve gyerek nélkül utazónknak, hiszen nem könnyű egy gyerekkel repülőre szállni, még nehezebb a repülőtéri várakozás idejét kitölteni.

A kérdőívre válaszolók 68 százaléka autóval, 50 százaléka repülővel utazik, ez utóbbi természetesen a gyerekkel nem rendelkezők esetében magasabb arány, 56 százalékuk szokott repülővel utazni.

Mi alapján választunk úti célt?

Amikor leülünk egy világtérképpel, hogy megtervezzük a nyaralást, akkor nem csupán az dönt, hogy mire áll rendelkezésre megfelelő keret, illetve hova vágyunk: az úti cél választásának legfőbb szempontja a magas közbiztonság, a válaszadók 46 százaléka ezt jelölte meg legfontosabb kritériumként. A közbiztonságot a budapestiek tartják a legkevésbé fontos szempontnak, míg a középiskolás gyerekkel utazók szerint ennek kiemelt szerepe van (63 százalék).

Fotó: AFP

Arra a kérdésre, hogy mi a legfontosabb, amikor elutazik, a válaszadók 39 százaléka magát az úti célt jelölte meg: azaz a nyaralás legfontosabb kérdése, hogy hová utaznak. A gyerekesek ezt másképp látják:

ők a költségek alakulását jelölték meg legfontosabbnak egy utazással kapcsolatosan.

Ez főként az óvodás (45 százalék) és az általános iskolás gyerekkel rendelkezőket (41 százalék) befolyásolja.

Milyen típusú úti célt választunk?

Bár lazítani, strandolni sok nyaralóhelyen lehet,

mind a kisgyerekesek, mind a gyerektelenek a tengerpartot választják legszívesebben (67 százalék).

A vízpart, strandolási lehetőség kiemelten fontos a gyerekesek számára: ők második legkedveltebb úti célként bármilyen más vízpartot jelöltek meg, míg a gyerektelenek számára ez kevésbé fontos, nekik a második legnépszerűbb célpontjuk a turistacsalogató városok.

Mit csinálunk nyaraláskor?

Szabadság alatt pihenünk. De kinek mit jelent a pihenés?

A megkérdezettek

  • 83 százaléka várost néz,
  • 65 százaléka kirándul,
  • 57 százalékuk pihenéssel tölti az időt.
  • A városnézés a középiskolás gyerekkel utazók esetében kiemelkedően magas, nekik 94 százalékuk választja ezt a kikapcsolódási formát. A pihenés, strandolás az általános iskolás gyerekkel utazók körében a legnépszerűbb.

    Sokszor akad konfliktus abból egy-egy nyaralás során, hogy mit is csináljon a család vagy a pár. Míg egyikük folyton menne valahová, a másik csak napozna. Az adatokból az derült ki, hogy

    a nők nagyobb arányban (85 százalék) kedvelik a városnézést, mint a férfiak (75 százalék), valamint a pihenést, olvasást is több nő választja.

    A férfiak körében a vízi sportok népszerűek, szívesebben töltik aktív pihenéssel a szabadságukat.

    Fotó: Pixabay

    Milyen szállástípust választunk?

    Ami a szálláshely típusát illeti, a szállodák vezetik a sort, legtöbben itt foglalnak szállást (63 százalék), második legnépszerűbb az apartman (59 százalék). A kisgyerekesek körében azonban éppen ez a legnépszerűbb szállásforma, 72 százalékuk tölti szabadságát szívesen apartmanban, hiszen itt a főzés, mosás is megoldható, minden eszköz a rendelkezésükre áll, ami számukra elsődleges kényelmi szempont. Középiskolás gyerekkel utazók számára a panzió a legnépszerűbb szállástípus. Hiába népszerű, az airbnb-t viszonylag kevesen (17 százalék) jelölték meg mint választott szállástípust, talán nem meglepő, hogy a fiatalok magasabb arányban kedvelik: a 25-29 évesek negyede szívesen száll meg magánlakásban.

    A szállodák besorolása, azaz a csillagai is számítanak:

    a válaszadók 77 százaléka a háromcsillagos szállodát preferálja, 70 százalék a négycsillagost.

    Az óvodás gyerekkel rendelkezők viszont kényelemre vágynak, nekik 88 százalékuk válaszolt úgy, hogy négycsillagos szállodában szokott pihenni.

    Fotó: GK Digital/Bónusz Brigád

    Milyen elvárásaink vannak a szálláshellyel kapcsolatban?

    Porcicák az ágy alatt? Szeméttel teli kuka? Ezeknek a nagy többség nem fog örülni.

    A tisztaság mint elvárás ugyanis toronymagasan vezet: a válaszadók 90 százaléka szerint ez a legfontosabb elvárásuk egy szállással kapcsolatban.

    Az is kiderült a felmérésből, hogy 67 százalékuk már csalódott: ennek oka a szálláson talált nem megfelelő tisztaság volt, illetve az a tény, hogy a szállás nem úgy nézett ki valójában, mint amire a képek alapján számítottak.

    Mi legyen a szobában?

    Jól aludni és netezni – ha csak a szobákkal szemben támasztott elvárások alapján próbálnánk felmérni a nyaralókat, akkor arra jutnánk, hogy erre a két dologra vágynak leginkább. Ugyanis

    a legfőbb elvárások a szoba felszereltségét illetően a wi-fi (64 százalék) és a kényelmes nagy ágy (68 százalék), ahogy a megkérdezettek több mint fele számára az is fontos, hogy a szoba csendes legyen.

    A 18-24 évesek körében a wi-fi jelentősége már 85 százalék, az idősebb korosztályban ennek jelentősége fokozatosan csökken, de még a 60 év felettieknél is 57 százalék igényli, hogy legyen vezeték nélküli internet a szobában.

    A minibárt és vasalót csupán az utazók 4 százaléka tartja fontosnak, természetesen az előbbit inkább a férfiak, míg az utóbbit inkább a nők keresik a szobákban.

    Fotó: GK Digital/Bónusz Brigád

    Hogyan eszünk?

    Egy pihenéssel eltöltött nap után kinek van kedve főzni? Úgy tűnik nem sok nyaralónak. Ami az étkezéseket illeti 81 százalékuk a svédasztalt részesíti előnyben, a 18-24 és a 25-29 évesek ennél is magasabb arányban kedvelik ezt az étkezési formát. A gyerekesek 90 százaléka a kényelem jegyében a félpanzióra szavaz.

    Így nyaralnának szívesen a nők és a férfiak

    A nők jobban keresik az élményeket, míg a férfiak inkább passzív kikapcsolódással töltődnek fel nyaraláskor. A Groupama Biztosító legfrissebb kutatása szerint a nők és a férfiak elképzelése a pihenésről vagy a nyaralás alatti időtöltésről több szempontból is eltér, melyre érdemes akár előre felkészülni.

     

    Címoldalról ajánljuk

    Tovább a címoldalra

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.