Az osztrák főváros, Bécs lett a legélhetőbb az Economist Intelligence Unit (EIU) bank felmérése szerint, s ezzel a lista élén először végzett európai nagyváros – számolt be tegnap a BBC.
Az EIU elemzői idén is 140 nagyváros életminőségét vizsgálták meg politikai, társadalmi stabilitás, közbiztonság, egészségügyi ellátás, oktatás, kultúra, környezet és infrastruktúra szempontjából, és nullától százig terjedő skálán rangsorolták a világ nagyvárosait. A kisebb pontszám a legkevésbé élhető, a magasabb pedig a legideálisabb életkörülményeket biztosító várost jelöli.
Bécs 99,1 ponttal lett az első helyezett, Melbourne 98,4 ponttal a második. Ezzel az eredménnyel az osztrák főváros hét év után letaszította az ausztráliai várost a lista éléről.
Roxana Slavcheva, a lista szerkesztője elmondta, hogy számos nyugat-európai városban javult a közbiztonság, és az, hogy Bécs végzett a lista élén, azt tükrözi, hogy „Európa nagyobb részére visszatért a viszonylagos stabilitás”. A lista első tíz helyén azonban Európán kívüli nagyvárosok szerepelnek:
97,7 ponttal a harmadik helyre a japán Oszaka került,
amelyet a kanadai Calgary, az ausztráliai Sydney, majd ismét két kanadai város, Vancouver és Toronto követ.
A nyolcadik helyen Tokió szerepel, a japán főváros szintén először került be az első tízbe, amelyből tavalyhoz képest Hamburg és Helsinki szorult ki. Az élmezőnyt Koppenhága és az ausztrál Adelaide zárja.
Az EIU felmérése szerint a listán szereplő városok csaknem felének javult az osztályzata. Az európai városok közül a 2017-ben terrortámadás sújtotta Manchester javított legtöbbet: 16 helyet előrelépve ezúttal a 35., megelőzve olyan nagyvárosokat, mint a 48. helyen lévő London és az 57. New York. A lista készítői szerint Manchester főleg a javuló biztonsági körülményeinek köszönheti a jobb helyezést. A tavalyi manchesteri terrortámadásban 22-en haltak meg – akkor több helyezéssel visszacsúszott a listán –, a rangsorolás szerkesztője elmondta: idén a város megmutatta, hogy képes egy ilyen tragédia után is talpra állni.
A skála másik, negatív végén a háború sújtotta szíriai főváros, Damaszkusz lett a legélhetetlenebb város 30,7 ponttal, nem sokkal előzte meg Banglades fővárosa, Dakka (38 pont) és a nigériai Lagos (38,5).
Az utolsó tízben a pakisztáni Karacsi, Pápua Új-Guinea fővárosa, Port Moresby, Zimbabwe fővárosa, Harare, a líbiai Tripoli, a kameruni Douala, Algír, valamint Szenegál fővárosa, Dakar szerepel még. Az EIU szerint a háború, a terrorizmus, a bűncselekmények, a polgári zavargások sokat rontottak ezeknek a városoknak az osztályzatán.
Budapest a 34. helyre került. A térségből Prága a 60., Pozsony a 64., Varsó a 65., Belgrád Bukaresttel holtversenyben a 82., Kijev a 118. helyen végzett. A magyar főváros maga mögé utasította többek közt Dublint, Madridot, Washington, Reykjavíkot, Bostont, Chicagót és Miamit, ezek mind néhány hellyel lemaradva követik Budapestet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.